Иля Ивашка – най-новият шампион на АТР

27-годишният Иля Ивашка е най-новият шампион в АТР тура. На финала на АТР 250 турнира в Уинстън-Сейлъм тенисистът от Беларус даде само 2 гейма на Микаел Имер – 6-0, 6-2 за по-малко от един час на корта.

Така той се превръща в първия състезател от своята държава с титла на това ниво от Макс Мирни през 2003.

Световният №63 доминираше от основната линия през целия мач, като загуби само две точки на първи сервис в продължилия 56 минути двубой.

Седмицата като цяло бе фантастична за него, след като загуби едва един сет (срещу Марин Чилич), победи топ поставения Пабло Кареньо Буста, даде само 3 гейма на Ян-Ленард Щруф, 3 на Емил Русувуори в полуфинала и 2 на шведа във финала.

„Имах всичко през тази седмица. Във втория кръг резервирах полета си до Ню Йорк. Бях на две точки от загубата, а сега стоя тук. Невероятно е как могат да се променят нещата в един мач. Беше невероятно удоволствие да играя тук. Прекрасно е да играя пред такава публика, насладих се“ – коментира щастливият победител.

За него сезон 2021 като цяло се развива много добре. Той е осмият дебютант с титла през сезона  и шестият, който е ранкиран извън топ 50.

В първия сет Ивашка проби в откриващия гейм и с дълбочината в ударите си беше просто безпогрешен, като дори не загуби точка на сервис.

Във втората част нещата не се промениха особено. Имер най-сетне спечели подаването си в деветия гейм, но нямаше сили за много повече. 22-годишният швед също играеше дебютен финал.

„Беше добра седмица. Когато се успокоя, имам оръжия. Трябва да разбера как да бъда по-постоянен. Той беше много стабилен, концентриран. Не ми даде шансове и днес бе по-добрият тенисист.“