Истински спектакъл определи съперника на Рафа Надал

Уимбълдън, трети кръг
Жоао Соуса – Даниел Еванс 4-6 6-4 7-5 4-6 6-4

Жоао Соуса и Даниел Еванс оставиха всичко на корт №1, където играха мача си от трети кръг на Уимбълдън в продължение на повече от четири часа. След много обрати, невероятни разигравания и изумителна психическа устойчивост от страна на двамата тенисисти, победител се оказа португалецът – 4-6 6-4 7-5 4-6 6-4.

Соуса ще спори с двукратния шампион Рафаел Надал на осминафиналите в надпреварата. Той сътвори история, тъй като стана първият португалец, който се класира в тази фаза на Уимбълдън.

В първия сет Еванс спечели 82% от точките на първи сервис и направи 7 грешки срещу 14 за португалеца, което се оказа ключът за изхода на частта. Британецът поведе с пробив още в първия гейм, а след това пропиля три брейкбола при следващото си заставане на посрещане.

До края имаше още един шанс, но запази аванса си и затвори частта с 6-4.

Играта на Соуса след почивката обаче значително се подобри. Макар да изостана с 1-2 след нов брейк, той намери сили за връщане на пробива при 4-4. Последваха два поредни гейма, в които португалецът наложи своята доминация и изравни сетовете след 6-4.

sousa1

След подновяването на играта Соуса допусна само шест грешки за цял сет. Вдигна процента спечелени точки на първи начален удар на 70%, което му помогна да осъществи още един обрат. 69-ият в света изостана с пробив на два пъти, но от 3-5 успя да обърне до 7-5 и да поведе в сетовете.

Световният №61 обаче, подкрепян от родната публика, реализира пореден брейк още в началото на четвъртата част. Португалецът пак имаше отговор с връщане на пробива при 3-3, но Еванс реализира успешно брейкбол в деветия гейм и сервира, за да вкара мача в пети сет. Справи се отлично и остана в срещата.

evans1

Еванс пръв проби в петия сет с 2-1, но още в следващия гейм Соуса върна брейка, след като притискаше съперника с дълбоки удари от форхенд. Точката на мача дойде в петия гейм – британецът се защитаваше в дълго разиграване и накрая направи плонж, за да стигне до къса топка, но ударът му излезе в аут. Впоследствие това помогна на португалеца да поведе с 3-2.

Соуса отрази брейкбол в седмия гейм, а при 5-4 стигна до мачбол след невероятен минаващ удар от бекхенд. Последва грешка на мрежата за британеца и португалецът се класира на осминафиналите след 6-4 в петата част.