Изкуство на корта – Федерер на Мастърс финал №50

Изкуство на корта - Федерер на Мастърс финал №50

Miami Open, 1/2-финал
Роджър Федерер – Денис Шаповалов 6-2 6-4

Роджър Федерер с лекота взе 1/2-финалния си мач срещу Денис Шаповалов на Мастърс турнира в Маями, налагайки се с 6-2 6-4. Така бившият №1 се класира на 50-ия си финал от сериите „АТР1000“, изпреварвайки големия си съперник Рафаел Надал по този показател, с когото си деляха досега първото място с по 49.

В спор за титлата швейцарецът излиза срещу действащия шампион Джон Иснър, срещу когото води с 5-2 в общия баланс. В последната им среща през 2015 г. американецът се наложи с 2-1 сета в зала „Берси“ на Мастърса в Париж, а същата година Федерер се справи по-добре на US Open.

federer miami

Още в първия гейм канадецът разбра, че ще трябва да предложи нещо по-различно от стабилна игра от основната линия. Шаповалов се нуждаеше от 11 минути, за да спечели сервис гейма си на старта, в следващото си подаване не промени тактиката си навреме и инкасира брейк – 1-2.

В същото време Маестрото демонстрира перфектен тайминг залагаше на максимално къси разигравания и поддържаше високо ниво на ефективност, когато сервира. Затвърди за 3-1, а в петия гейм поведе 15-40 и се възползва от първата възможност – 4-1. Федерер покачи експресно на 5-1, печелейки пет последователни гейма в рамките на 10 минути.

При 5-2 Родъжр сервираше за сета и имаше пълен контрол, за да сложи точка на частта – 6-2, след 34 мин. игра, 11 от които бяха в първия гейм. Носителят на 20 титли от Шлема на сметката си имаше 6 уинъра и 4 непредизвикани грешки срещу 4 уинъра за Шаповалов и 20 непредизвикани грешки.

shapovalov denis

Картинката след почивката се промени за кратко, когато канадецът поведе с 15-40 във втория гейм, но пропусна и двете точки за пробив. Веднага след това в подаването си изостана 0-40, а на втория брейкбол заби форхенд в мрежата – 1-2.

Роджър затвърди и продължи да играе с лекота, като отлично впечатление продължаваше да прави работата му с крака на корта. В седмия гейм пък Шаповалов трябваше да прави невъзможното, за да се измъкне от 30-40, като запази надеждите си – 3-4, а след това спаси и мачбол за 4-5.

При този резултат обаче Федерер имаше думата и резултатът не изненада никого – 6-4.