Как изглежда перфектният шампион на Уимбълдън?

Как изглежда перфектният шампион на Уимбълдън?

Имало е приказки за непоставени тийнейджъри, имало е и предвидими финали, в които побеждават опитните бойци. Историята на Уимбълдън е достатъчно богата.

От Род Лейвър и Били Джийн Кинг до Серина Уилямс и Новак Джокович, BBC направи профил на всеки от 96-те, които спечелиха титлата в Оупън ерата, за да разберем как изглежда перфектният шампион на Уимбълдън.

Трябва ли да бъде №1?

Има причина поставените под №1 в основната схема на турнира да се такива, а именно, че те най-често са най-добрите в света. Това правило важи обаче с пълна сила само при жените, където директно се взима ранкингът им, докато при мъжете се гледат и представянията на трева.

Но и в двата случая тези, които са поставени под №1, са най-успешни. Общо 20 мъже и 21 жени.

В последно време обаче тази тенденция намалява. Едва двама шампиони от последните 8 при мъжете са били поставени под №1 – Новак Джокович (2014 г., 2015 г.). Както и две от девет шампионки при жените – Серина Уилямс (2010 г., 2015г.)

Трима непоставени в историята на Оупън ерата са спечелили Уимбълдън при мъжете и нито един при жените.

Младост или опит?

Казват, че възрастта е просто число. Ако говорим за най-престижния тенис турни, то това важи с пълна сила.

Откакто Ивон Гулагонг спечели турнира през 1971 г. на 19 години и 336 дни, е имало още 6 тийнейджърки, които грабнаха титлата. От другата страна на скалата има 10 шампионки над 30-годишна възраст. Серина Уилямс е най-старата. А средната възраст е 25 г. 197 дни.

Борис Бекер е единственият тийнейджър, който стана шампион при мъжете – 17 години 227 дни. Средната „шампионска възраст“ е 24 години и 9 месеца.

От коя националност трябва да си?

Домакинското предимство определено не е помагало на британците през годините. Уимбълдън е видял едва трима шампиони, които спечелиха у дома от 1968 г. насам. Това са  Ан Джоунс, Вирджиния Уейд и Анди Мъри.

Свещената трева е доминирана от американците, които имат 41 шампиони. 15 при мъжете, което е 31% от титлите и 28 при жените, което е 58%. Пийт Смапрас, Марина Навратилова и сестрите Уилямс са най-изявените бойци.

Колко е важен опитът?

Никой не е спечелил Уимбълдън в дебюта си. Докато Борис Бекер, Ивон Гулагонг и Мария Шарапвоа са единствените, които са го правили от втори опит.

При мъжете Горан Иванишевич, който изигра епичен финал през 2001 г., и Роджър Федерер, който има 7 трофея, са най-опитните шампиони. Те го направиха, когато играеха на турнира за 14-ти път в кариерата си. Най-много са шампионите, които се явяват между 6-8 пъти – 17.

При жените пък никоя не е чакала повече за титла от Вирджиния Уейд. През 1977 г. тя грабна първата си и единствена от шестнадесетия си опит. Средно пък им отнема по 8 участия.

Помагат ли титлите от останалите турнири от Големия шлем?

Само 15% от шампионите са спечелили Уимбълдън без да имат трофей от друг турнир от Шлема. При мъжете трябва да имаш поне 5 други, а при жените – 9.

Борис Бекер, Пат Кеш, Михаел Щих, Андре Агаси, Рихард Крайчек, Горан Иванишевич и Роджър Федерер, Мартина Навратилова, Кончита Мартинес, Яна Новотна, Винъс Уилямс, Мария Шарапова, Петра Квитова и Марион Бартоли са счупили „мейджър проклятието“ с Уимбълдън.

Лесно ли се повтаря триумфът на Уимбълдън?

Статистиката показва, че щом веднъж си го направил, после става по-лесно. Шампионите при мъжете и жените средно имат поне по два успеха на финала.

Правилото за дясната ръка

90% от хората на Земята са десничари, така че едва ли е изненада, кои са печелили повече пъти Уимбълдън.

21% при мъжете и 25% жените са се оказали най-добри в края, имайки лявата си ръка за по-силна.

Да не забравяме обаче че има 22-ма шампиони, чиято лява ръка е поразила всички останали – 12 жени и 10 мъже.

Поставяне на висок стандарт

Мъжете се нуждаят от 21 сета, за да спечелят Уимбълдън, а жените от 14. Само Бьорн Борг обаче триумфирал без да даде сет на противника си. Това се случи през 1976 г.

Цели 10 шампионки при жените обаче са направили това – Крис Евърт, Мартина Навратилова (4 пъти), Линдзи Дейвънпорт, Серина Уилямс (2 пъти), Винъс Уилямс и Марион Бартоли.

От колко гейма се нуждае един шампион?

Тук вече е много спорно. През 1999 г. Пийт Самрпас се нуждаеше от 33 гейма по-малко отколкото Борис Бекер (166) през 1985 г., например.

Кончита Мартинес пък е една от трите жени, които се нуждаеха от над 100 гейма, за да извървят целия път.

Маршът на Навратилова през 1983 г. пък наистина би могъл да бъде наречен победоносен, защото тя загуби едва 25 гейма по пътя си. Макнероу води в класацията при мъжете с 63.

Как изглежда шампионът?

В началото на Оупън ерата са доминирали по ниските играчи, но в последните 30 годни това съвсем не е така. 198-сантиметровият Рихар Крайчек е най-високият шампион при мъжете, а най-ниският е Род Лейвър – 176 см.

Всичко това може да се обясни с човешката еволюция, разбира се. Но да не забравяме факта, че всеки тенисист вече се нуждае от все повече сила, за да победи. Средният ръст при мъжете е 185 см. Лейтън Хюит и Андре Агаси са единствените  от 1985 г. насам, които са под 182 см. и триумфират.

Средната височина при жените е 174 см. Само три жени над 182 см. са печелели Уимбълдън – Линдзи Дейвънпорт, Винъс Уилямс и Мария Шарапова.

При мъжете тъмнокосите доминират, 16 шампиони са носели лента на главата, а двама са били с бейзболна шапка – Мъри и Агаси. 7 са имали брада.

При жените русокосите и тъмнокосите са 50/50, две са носели очила, сестрите Уилямс са единствените тъмнокожи в Оупън ерата. При мъжете е само един – Артър Аш през 1975г.

Кой е перфектният Уимбълдън шампион?

При мъжете – 24-годишен американец, поставен под №1, десничар, висок 185 см., който за шести път играе на Уимбълдън, а преди това има 5 титли от Шлема.

При  жените – 25-годишна американка, поставена под №1, с по-силна дясна ръка, висока 179 см., която за девети път е на Уимбълдън, а преди това има 9 титли от останалите турнири от Шлема.

Шансовете на Мъри не са много големи, но пък на Серина изглеждат обещаващи.

Източник: BBC


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH