Как най-високият №1 в историята стигна до върха на мъжкия тенис

Как най-високият №1 в историята стигна до върха на мъжкия тенис

В понеделник официално Даниил Медведев ще заеме първото място в световната ранглиста. Победата на Иржи Весели над Новак Джокович в Дубай единствено узакони това, което така или иначе щеше да стане факт рано или късно през 2022-а. Моментът обаче е забележителен. Няма как да бъде по друг начин при положение, че в последните 18 години на върха са били само четирима – Джокович, Роджър Федерер, Рафаел Надал и Анди Мъри. Преди 6958 дни за последно начело бе Анди Родик.

Медведев се превръща в третия руснак под №1 след Евгени Кафелников и Марат Сафин, а друг любопитен факт е, че 27-ият в историята №1 е и най-високият. Със своите 198 сантиметра Медведев изпреварва в това отношения сънародника си – 193-сантиметровият Сафин.

Но как се стигна до това точно Медведев да бъде първият №1 в „новата ера на тениса“? Преди няколко години, това изглеждаше напълно невъзможно. Стефанос Циципас и Саша Зверев изглеждаха много по-напред в развитието си, да не говорим за Доминик Тийм. Дори сънародниците на Даниил Карен Хачанов и Андрей Рубльов сякаш бяха по-вероятни бъдещи лидери в световния тенис.

Медведев неведнъж е казвал, че като юноша не се е влагал достатъчно и дори е имал огромни съмнения, че може да си осигури приличен живот чрез тениса. Доказателството откриваме в изглеждащите много симпатични от днешна гледна точка публикации във Фейсбук, в които той се хвали с първите си 150 долара от наградни фондове и с първата АТР точка.

May be an image of text that says "Daniil Medvedev March 6 2011 won 450$ in doubles won agains Baluda and Musaev,92 Russia team :DD and have 1 ATP point now 20 10 Comments Share Share Daniil Medvedev March 15, 2011 won 150$ in futures 6 Share 8 Comments"

Нещата придобиват друго измерение в момента, в който руснакът осъзнава, че има нужната игра, за да влезе в топ 100. Оттам насетне прогресът бе забележителен.

В началото на 2018-а в Сидни дойде първата АТР титла като №84 в света и след преодоляване на квалификациите. В края на сезона в Токио бе ред на първи АТР 500 трофей.

2019-а вече ни даде в пълна степен представа за огромния потенциал на руснака – 4 титли, от които две на ниво Мастърс 1000 плюс още 5 финала, сред които и този на US Open, загубен в пет сета от Рафа Надал.

2020-а вървеше доста по-слабо преди в края ѝ отново да напомни за себе си с успеха на Мастърса в Париж и на Финалите на АТР. Загубеният финал на Australian Open 2021 само забави най-големия успех. На US Open реваншът срещу Джокович бе факт, а с това и първата титла от Шлема.

Поражението от Надал в Мелбърн през тази година бе голям шамар за Даниил, но няколко седмици по-късно наградата за усилията му в последните години е факт – в понеделник той ще бъде №1 в света.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH