Какво е ITF Transition Tour и има ли полза от новата ранглиста

Какво е ITF Transition Tour и има ли полза от новата ранглиста

ITF среща сериозни критики, след като реформира световната ранглиста. Според организацията, за играчите бе неизгоден предишният начин за изкачване в класацията, защото всичко се случва прекалено бавно и коства много ресурси. Така бе създаден Transition Tour, а професионалните тенисисти при мъжете и жените бяха редуцирани до 750 във всяка група.

Надпреварите с награден фонд 15,000 долара бяха премахнати, а участниците в Transition Tour вече могат да имат ентри точки само за ITF турнири, чрез които може да се трупа актив за турнирите от по-висока категория на ATP и WTA.

Все пак по-успешните ITF играчи ще имат възможност да получават покани да играят на по-високо ниво и така по-бързо да направят изкачване в ранглистата, докато младежите и девойките ще могат да използват точките си, за да играят в Transition Tour.

Идеята е повече играчи да могат да се издържат от тенис, като същевременно животът им в тура да им струва по-малко. Според самите тенисисти обаче новите правила само усложняват нещата, а голяма част от състезателите не могат да разберат промените.

ATP ITF WTA

„Искам да срещна човек, който е измислил Transition Tour и да го поздравя. Всички тези реформи не може да функционират дори в един перфектен свят, защото играчите нямат абсолютно никаква полза от тях. Няма логика. Играчите преди знаеха, че ако играят добре през цялата година, то ще се изкачат в ранглистата. Сега пътят е неясен. Пътят нагоре изглежда невъзможен. Дори да спечелиш 16 турнира от категория „15,000 долара“, ще си около №270 в света, което не стигна за участие на турнир от Големия шлем“, смята №457 Ана Врълич.

Мнението си даде и Сесил Каратанчева, която знае какво е да играеш и най-високо, и на най-ниско ниво:

„Който има пари, поръчва музиката. На тях не им трябват играчи извън топ 100. Нуждаят се от звезди и дивидентите, които идват с тях. С новите промени внасят стабилност на върха и правят живота невъзможен на тенисистите с по-нисък ранкинг. Ако не си част от голяма мениджърска агенция и нямаш голям спонсор, трябва да се откажеш.“

Бившият британски тенисист Марк Печи, който има дъщеря, която играе ITF турнири пък обвини хората, които са позволили „тази бъркотия да се случи.“

Бившият кандидат за президент на ITF Дейв Майли също критикува новата система: „Изглежда, че вече е по-трудно за играчите да започнат в Тура и да се развият. Спомнете си само за хора като Малек Джазири и Кевин Андерсън, които като младежи не блестяха, но после се развиха.“

От  Sports Illustrated прогнозираха, че заради реформата ще има „голям тенис скандал“ през 2019 г., а дали до такъв ще се стигне, само времето може да покаже.

TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH