Канада – Русия 2-1

Денис Шаповалов – Роман Сафиулин 6-4, 5-7, 6-4

Феликс Оже-Алиасим – Даниил Медведев 4-6, 0-6

Оже-Алиасим/Шаповалов – Медведев/Сафиулин 4-6, 7-5, 10-7

ATP Cup отново ще има нов шампион. Отборът на Канада продължи чудесното си представяне на надпреварата в Сидни и елиминира миналогодишния първенец Русия след много интригуващ сблъсък. Денис Шаповалов даде преднина на „кленовите листа“, но Даниил Медведев върна руснаците в играта. Всичко се реши в мача на двойки, в който Феликс Оже-Алиасим и Денис Шаповалов успяха да осъществят обрат след злополучния за тях първи сет и достигнаха до мача за титлата.

В него канадците ще се изправят срещу тима на Испания, който вчера елиминира Полша.

Денис Шаповалов започна по-добре двубоя срещу Роман Сафиулин, като един пробив бе достатъчен на канадеца, за да се наложи с 6-4 в първия сет. Втората част също бе много равностойна, като в първите единадесет гейма никой от двамата не успя да пробие, а Шаповалов пропусна два поредни брейкпойнта при 1-1. Тези неточности в крайна сметка струваха скъпо на световния №14, тъй като при 6-5 Сафиулин успя да навакса пасив от 30-0 и осъществи решаващ пробив, с който изравни резултата в двубоя.

Третият сет протече аналогично на първия. В маратонския четвърти гейм Шаповалов спаси цели шест брейкпойнта, а впоследствие проби за 5-3. Втората ракета на Канада успя да съхрани преднината си и надделя с 6-4, 5-7, 6-4.

В сблъсъка на първите ракети един срещу друг се изправиха Феликс Оже-Алиасим и Даниил Медведев. В началните осем гейма и двамата бяха много солидни на сервис и никой не успя да стигне до шанс за пробив. Световняит №2 обаче показа повече издръжливост и хладнокръвие в дългите разигравания, от които деветият гейм изобилстваше, и реализира първия пробив в мача, който впоследствие затвърди с гейм на нула.

Във втората част шампионът на US Open заигра още по-добре и до края на мача доминацията му беше пълна. Освен че продължи да бъде много стабилен в дефанзивен план, Медведев започна да атакува много по-прецизно. Оже-Алиасим не успя да намери никакъв отговор за играта на руснака и той не загуби нито един гейм, побеждавайки убедително с 6-4, 6-0.

В началото на двойковия мач Медведев и Сафиулин записаха ранен пробив за 3-1, но канадското дуо прекъсна серията им с гейм на нула. Руснаците обаче отново спечелиха подаването си, след което бяха много близо до нов брейк, но пропуснаха четири възможности и позволиха на Оже-Алиасим и Шаповалов да редуцират пасива си до 3-4. Канадците обаче така и не успяха да върнат пробива и руският отбор се доближи до финала след 6-4 в първия сет.

Във втората част и двата отбора бяха много убедителни при подаванията си и никой не успяваше да пробие, като така се стигна до 6-5 в полза на Оже-Алиасим и Шаповалов. Канадците пропуснаха два от трите поредни сетбола, до които достигнаха, но третият опит се оказа щастлив за тях и те изравниха резултатав мача.

Тайбрекът премина доста по-добре за канадците, които владееха инициативата през почти целия гейм и успяха да стигнат до четири поредни мачбола. Първият бе пропуснат след двойна грешка, след което Медведев отново намали резултата с добра игра при мрежата. Оже-Алиасим и Шаповалов обаче не загубиха самообладание и триумфираха с 4-6, 7-5, 10-7.