Карацев огорчи Синер и достигна до полуфиналите в Дубай

Dubai Duty Free Tennis Championships, 1/4-финал

Аслан Карацев – Яник Синер 6-7(5), 6-3, 6-2

Световният №42 Аслан Карацев се класира за полуфиналите на турнира в Дубай след като записа обрат срещу Яник Синер. Това бе трета пореден трисетов успех за руснака в надпреварата след победите над Лоренцо Сонего и Даниел Еванс в предходните два кръга, като с днешния триумф той достигна до своя първи полуфинал на ниво ATP 500.

Следващият опонент на Карацев ще бъде победителят от мача между Андрей Рубльов и Мартон Фучович.

Синер записа повече асове (10-6), а двамата опоненти бяха напълно равностойно по отношение на спечелените на сервис точки (64-64), но Карацев бе значително по-ефективен при тези на ретур (45-28). Четвъртата ракета на Русия реализира пет от 14-те си точки за пробив (36%), докато Синер оползотвори две от шестте си възможности (33%).

Синер започна отлично мача като поведе с 3-0, след което съхрани разликата от три гейма и при 4-1. Карацев обаче намали пасива си, а в маратонския седми гейм пропусна два брейкпойнта, но въпреки това успя да се наложи. Руснакът възстанови равенството с гейм на нула преди Синер да си върне преднината при 5-4, но полуфиналистът от Australian Open отново успя да изравни. Впоследствие двамата си размениха по още един гейм и така се стигна до тайбрек.

Синер поведе с 4-1, но неговият опонент върна интригата като проби за 4-3. Италианецът обаче отново взе инициативата и стигна до три поредни сетбола при 6-3. Карацев спаси първите два, но при третия си опит шампионът на Sofia Open остигна целта си и спечели сета със 7-6(5).

Карацев заигра много по-силно в началото на втората част и натрупа преднина от 3-0, макар във втория гейм да пропусна цели четири брейкпойнта преди да успее да пробие сервиса на Синер. Италианецът опита да отговори на предизвикателството, но до края на сета неговият опонент беше безгрешен при подаванията си и надделя с 6-3.

Руският тенисист записа нов пробив в самото началот на заключителния сет, но Синер отговори подобаващо и поведе с 2-1. Това обаче бе последният позитивен момент за италианеца в този мач. Световният №32 пропусна две точки за пробив и позволи на Карацев да изравни, а впоследствие роденият във Владикавказ игра осъществи пълен обрат за 3-2.

Руснакът увеличи преднината си с гейм на нула, след което пропусна два поредни брейкпойнта, но въпреки това успя да спечели и седмия гейм и да поведе с 5-2. Съвсем скоро след това Карацев оформи крайното 6-7(5), 6-3, 6-2 и се класира сред най-добрите четирима в дебютното си участие в турнира.