Карацев отстрани Джокович насред Белград след епичен мач

След 3 часа и 25 минути игра, Аслан Карацев поднесе сензацията на АТР 250 турнира в Белград, отстранявайки световния №1 Новак Джокович със 7-5, 4-6, 6-4.

Двамата изиграха един от мачовете на сезона, като той бе и най-дългият до момента в АТР тура. Джокович бе спечелил с лекота първите си два мача на своя тенис комплекс, докато Карацев трябваше да спасява мачбол срещу Аляж Бедене и влезе в мача в ролята на аутсайдер.

Само че руснакът за пореден път през 2021-а изуми с представянето си, демонстрирайки, че играта му може да бъде не по-малко успешна и ефективна на клей.

Джокович определено нямаше успешен ден, като направи необичайно много непредизвикани грешки и не успяваше да играе достатъчно добре на ретур. Това обаче не може да отнеме от представянето на Карацев, който демонстрира, че дълго време ще бъде сред най-добрите в играта.

Така, след сензационния си полуфинал като квалификант на Аустралиан Оупън, руснакът вече е на втория си финал след титлата на АТР 500 турнира в Дубай по-рано през сезона. Той го постига в едва втория си турнир на клей в АТР тура, като записва и трета победа от шест мача срещу тенисист от топ 10.

Голямата продължителност на мача се получи поради факта, че почти всеки гейм минаваше през равенства и шансове за пробив, като дори в края на мача двамата даваха всичко от себе си на корта.

Считаният за най-добър тенисист на ретур в играта обаче пропусна внушителните 23 възможности за пробив в хода на срещата, реализирайки 5. Карацев бе доста по-ефективен с 6 от 16, като последният му донесе и крайния успех в двубоя, който премина през един куп смени на водачеството.

Началото на срещата не подсказваше за подобен драматичен развой. Карацев направи един слаб сервис гейм и много скоро губеше с 0-3, но само, за да се стигне до три поредни гейма в негова полза.

Оттам насетне маратонските геймове започнаха с пълна сила и след два с отразени шансове за пробив, се стигна до серия от три брейка, довела до 6-5 за Карацев. Руснакът не мина леко и през подаването си за край на сета, като отрази три брейкбола преди да реализира първия си сетбол.

Във втората част Джокович заигра малко по-уверено, а и Карацев не успяваше да поддържа успешната игра на първи сервис. Сърбинът обаче продължаваше да пропуска възможности. След пробива си за 2-0 той допусна да изостава с 2-4 и така световният №28 изглеждаше много близо до успеха.

За пореден път Джокович намери най-добрия си тенис в решителния момент – изравни за 4-4, а след това с три изумителни отигравания постигна и нов пробив за 6-4.

Само че Карацев за пореден път демонстрира, че не са много нещата, които могат да го накарат да загуби фокуса си на корта. Руснакът продължи да демонстрира най-добрия си тенис в критичните моменти. В третия сет до 3-3 двамата отразиха общо 13 брейкбола преди Карацев отново да бъде по-ефективният и да нанесе своя удар за 4-3, след което да затвърди пробива с един от много редките геймове на 0. Руската сензация имаше мачбол още при сервис гейма на Джокович, но трябваше да мине през нов тежък сервис гейм, за да стигне до успеха при втория си мачбол, след като отрази и поредните два шанса за пробив.

С общо 44 брейкбола двубоят се озова на шесто място в това отношение в цялата история на АТР тура. За Джокович остава разочарованието от отпадането на домашния си турнир, докато Карацев ще опита да стигне до втора АТР титла.

Негов съперник във финала ще бъде Матео Беретини, който си усложни задачата срещу Таро Даниел, след като допусна пробив, сервирайки за мача във втория сет, но в крайна сметка стигна до победата с 6-1, 6-7(5), 6-0.