Кареньо Буста не се справи със задачата си срещу Аржентина

Купа „Дейвис“, четвъртфинал
Аржентина 1-0 Испания
Гуидо Пея – Пабло Кареньо Буста 6-7(3) 7-6(4) 6-1

Пабло Кареньо Буста сякаш зареди себе си с добро настроение от трибуните на централния корт в Caja Magica, но не успя да даде преднина на Испания срещу Аржентина на четвъртфиналите на Купа „Дейвис“. Гуидо Пея изигра мач на много високо ниво и осъществи пълен обрат до 6-7(3) 7-6(4) 6-1, за да може тимът на Гастон Гаудио да вземе аванс от 1-0 победи.

„Това беше един от най-трудните мачове в цялата ми кариера“, каза Пея на корта. „Никога не е лесно да се играе в такава атмосфера, имаше около 10 000 испанци. Винаги е трудно да се играе на Купа „Дейвис“. Мисля обаче, че изиграх страхотен двубой“.

Кареньо Буста замести Роберто Баутиста Агут в състава на домакините. Световният №9 бе сполетян от лична трагедия. Само 18 месеца след като майката на тенисиста почина, баща му също е напуснал този свят. Веднага след като е научил новината, Роберто е тръгнал от Мадрид, за да се прибере в Кастейон.

Двата отбора и феновете по трибуните отдадоха почит към бащата на своя съотборник, като запазиха минута мълчание преди началото на серията, а испанците оставиха символично място помежду си, където трябваше да застане световния №9, ако бе в Caja Magica.

Без Баутиста Агут обаче испанците имаха проблеми и сега Рафаел Надал ще трябва задължително да търси победа срещу Диего Шварцман. Ако запази шансовете на домакините живи, Матадора ще изпрати серията в решителен сблъсък на двойки между Гранойерс/Лопес и Гонсалес/Майер.

Spain

Пея бе по-агресивният тенисист в началото на мача и често излизаше успешно на мрежата, но Кареньо Буста играеше ефективно в собствените сервис геймове. В първите си три подавания той загуби само една точка, а при 3-3 организира блестяща акция навътре в корта, за да поведе с 40-0. Подкрепян бурно от родните привърженици, испанецът получи допълнителен стимул и проби за 4-3.

При 5-4 и 40-30 Кареньо Буста получи сетбол, но аржентинецът приложи тактиката с излизане на мрежата и обърна развоя на събитията, за да може да изравни геймовете и да остане в сета.

В тайбрека световният №27 изостана с 1-3, но отново намери стимул у публиката и своите съотборници, стана по-внимателен в ударите си от основната линия, вдигна темпото и до края не даде точка на Пея – 7-6(3).

Pablo Carreno Busta

Веднага след паузата и двамата пропуснаха брейкболи в първите подавания на съперника, а Кареньо Буста не се възползва от подобен шанс и при 3-2 в своя полза. В деветия гейм обаче испанецът допусна двойна грешка и даде два шанса за пробив на опонента. Измъкна първия с технично воле, но след това не успя да се спаси и Пея остана на гейм от връщане на паритета.

Това обаче не се случи. Испанецът показа невероятна защита и отрази три сетбола, след което на свой ред поведе с 6-5, преди да се стигне до нов тайбрек. В него Пея наложи темпото си и го спечели със 7-6(4), за да вкара двубоя в решителна част.

След почивката обаче 25-ият в света бе напълно преобразен и пое контрол над двубоя. Възползва се от ниския процент вкаран първи сервис на испанеца, за да пробие за 3-1. Постигна още един брейк и поведе аржентинците в серията след 6-1 в третата част.

Guido Pella

Пътят към четвъртфиналите:

Рафаел Надал записа поредна победа №26 за Испания в Купа „Дейвис“ и страната му се класира на 1/4-финал в Мадрид. В двубой от група „B“ на финалите Матадора нямаше проблеми да се справи с Борна Гойо, налагайки се с 6-4 6-3, за да донесе втора победа на  сингъл за „Ла фурия“ срещу Хърватия.

В първия мач Роберто Баутиста Агут даде преднина на Испания след 6-1 6-3 над Никола Мектич. В мача на двойка Марсел Гранойерс и Рафаел Надал надиграха Иван Додиг и Мате Павич с 6-3 6-4.

Иначе отборът на Аржентина цели да се върне на победния път, след като откри с победа участието си в първите в историята финали на Купа „Дейвис“. Селекцията на южноамериканската страна надигра Чили с 3-0, след като Гуидо Пея надигра Николас Хари, а Диего Шварцман довърши започнатото срещу Кристиан Гарин.