Кареньо Буста отстрани Тийм и прекъсна негативната си серия на Големия шлем

US Open, първи кръг

Пабло Кареньо Буста – Доминик Тийм 7-5, 6-1, 5-7, 6-3

Пабло Кареньо Буста намери място във втората фаза на US Open след като победи Доминик Тийм в един от най-очакваните мачове от откриващия ден на турнира. По този начин испанецът прекъсна серията си от три поредни загуби на турнирите от Големия шлем, започнала на осминафинала на Australian Open.

Следващият му опонент ще бъде Александър Бублик или Юго Гастон.

Тийм игра доста по-агресивно, в резултат на което записа повече асове (12-8) и уинъри (44-31), но за сметка на това броят на двойните (5-1) и непредизвиканите му грешки (54-32) също бе значително по-висок. Австриецът реализира четири от деветте си брейкпойнта (44%), докато Кареньо Буста оползотвори осем от своите 19 шанса за пробив (42%).

Динамичната и офанзивна игра, която Тийм демонстрира в началото на двубоя, изненада доста неприятно неговият опонент. Това позволи на шампиона в турнира за 2020 г. да реализира ранен пробив, след което да запази аванса си при 4-2.

Кареньо Буста обаче постепенно се адаптира към играта на бившия №3 и взе инициативата, като осъществи пълен обрат и стигна до два поредни сетбола при 5-4, но Тийм избегна опасността и възстанови равенството. Испанецът обаче продължи да доминира и стигна до нов брейк, след който спечели първия сет със 7-5.

Втората част започна по коренно различен начин. Сервисът на Кареньо Буста създаваше много по-сериозни проблеми на Тийм, като освен това испанецът непрестанно тормозеше опонента си с умели комбинации от атаки от основната линия и внезапни излизания на мрежата. Това му позволи на практика да реши сета, като записа два последователни пробива и натрупа комфортен аванс от 5-0. Тийм опита да се бори, но преднината на световния №15 бе твърде сериозна и той приключ без напрежение сета при 6-1.

Третият сет определено бе най-интригуващият в мача, като Тийм реализира ранен пробив и поведе с 3-0, а впоследствие двамата си размениха по един брейк и австриецът запази тази разлика при 5-2. Изправен пред опасността да загуби сета, Кареньо Буста започна да рискува много повече при атаките си. Тази тактика се отплати и испанецът изравни резултата, губейки само три точки в следващите три гейма. Този път обаче Тийм устоя на натиска и пласира няколко отлични атаки с бекхенд, които му помогнаха да стигне до решаващ пробив за 7-5.

В четвъртата част Тийм можеше отново да нанесе ранен удар по амбициите на опонента си, но пропусна брейкпойнта при 1-0. Австриецът отново взе водачеството, но не за дълго, тъй като този път Кареньо Буста проби пръв и направи резултата 4-2 в своя полза. Тийм отново опита да подходи по-офанзивно, но този път испанецът бе подготвен за това и устоя на натиска, а в деветия гейм осъществи обрат от 40-15 и завърши мача с пробив за крайното 7-5, 6-1, 5-7, 6-3 след 3 часа и 20 минути игра.