Кареньо-Буста триумфира над Еванс за дебютния си Мастърс финал

National Bank Open, полуфинал

Пабло Кареньо-Буста – Даниел Еванс 7-5, 6-7(7), 6-2

Пабло Кареньо-Буста достигна до първия Мастърс финал в кариерата си след успех над Даниел Еванс в зрелищен сблъсък, продължил почти три часа. Испанецът загуби сет за пръв път от началото на турнира, но въпреки това показа повече класа в решаващите мигове и приключи мача със серия от 12 поредни точки, осем от които на ретур.

Негов опонент в мача за титлата ще бъде Хуберт Хуркач, който елиминира Каспър Рууд.

Кареньо-Буста направи само една двойна грешка срещу шест на Еванс, като в същото време спечели 79% от точките си на първи сервис (49/62). Макар броят на непредизвиканите му грешкиа да бе по-висок (34-22), испанецът записа повече уинъри (43-40) и реализира пет от осемте си точки за пробив (63%), докато Еванс оползотвори два от своите четири брейкпойнта (50%).

След равностойното начало Кареньо-Буста успя да пробие пръв и да поведе с 5-3, но Еванс отговори на предизвикателството и изравни резултата. Световният №39 бе близо до пълен обрат, но испанският тенисист навакса пасив от 30-0 и записа нов брейк, след което завърши сета със сервис гейм на нула за 7-5.

Противно на развитието на играта до този момент, втората част започна много по-добре за Еванс, който реализира ранен брейк за 3-0. Впоследствие обаче атаките на Кареньо-Буста от основната линия възвърнаха остротата си, като освен това световният №23 на няколко пъти изненада своя опонент с отлични излизания на мрежата. Това му помогна да изравни резултата, след което да стигне до нов брейкпойнта при 5-5, но Еванс не му позволи да осъществи обрат и в крайна сметка се стигна до тайбрек.

Кареньо-Буста стигна до мачбол, който обаче бе спасен от Еванс. От своя страна британецът пропусна възможност да приключи сета в своя полза, но продължи да поставя опонента си под напрежение и съвсем скоро след това стигна до нов шанс, от който се възполза и изравни резултата в мача след 7-6(7).

В заключителната част Кареньо-Буста подобри значително играта си в дефанзивен план и това му помогна да си върне инициативата и да контролира по-голямата част от разиграванията, като в хода на сета по-добрата физическа кондиция на испанеца също наклони везните в негова полза. Бронзовият медалист от Игрите в Токио завърши мача с два последователни пробива, оформяйки крайното 7-5, 6-7(7), 6-2 след 2 часа и 58 минути на корта.