Кареньо Буста взе 16 поредни сета на US Open, но загуби следващите три и Андерсън е на финал

US Open, полуфинал
Пабло Кареньо Буста – Кевин Андерсън 6-4 5-7 3-6 4-6

Кевин Андерсън триумфира в един от най-изненадващите като имена на участниците 1/2-финали в историята на US Open и си заслужи правото да се бори за титлата след 4-6 7-5 6-3 6-4 над Пабло Кареньо Буста. Реално, това бе първият случай от 2005-а насам, в който и двамата полуфиналисти за първи път достигаха до тази фаза в турнир от Големия шлем.

Кареньо Буста се справяше добре с мощните сервиси на съперника в началните минути и след три поредни непредизвикани грешки на Андерсън получи два брейкбола за аванс от 4-3. Испанецът пропусна първия шанс, но при втория нервите сковаха съперника му и той прати бекхенд в аут. Кареньо Буста сервираше стабилно в следващите си две подавания и затвори откриващата част с 6-4 гейма. Това бе 16-ият пореден спечелен сет от световния №19 в тазгодишното издание на US Open. Испанецът стоеше доста уверено на корта, но и съперникът му не бе свалил гарда, като дори успя да пробие за 3-1 след почивката. Кареньо Буста бързо изравни за 3-3, но вече не намираше лесен начин да диктува темпото дори в разиграванията над 5 удара, а в по-късите точки съперникът му бе пълен господар. При 5-6 гейма и 30-30, испанецът допусна двойна грешка, а Андерсън реализира сетбола след дълга размяна от основната линия, която прекрати с бекхенд уинър по диагонала. Това развитие на втората част инжектира огромна увереност у южноафриканеца и той поведе с 40-0 още в първото подаване на съперника в третия сет. Кареньо Буста успя да се измъкне, но в следващия си гейм се огъна с двойна грешка на брейкбол, изоставайки с 1-3. Южнафриканецът доминираше до края на сета и го затвори с 6-3, а в четвъртата част продължи смело да налага своя стил на корта.

Самочувствието и прецизността в отиграванията на Андерсън му донесоха пробив за 3-2 в четвъртия сет и Кевин скоро пресече финалната линия с 6-4. На първия си финал в Големия шлем той очаква Рафаел Надал, който надигра Хуан Мартин дел Потро.