Карлос Моя посочи своите любими мачове с участието на Рафаел Надал

Когато през 2003 г. Карлос Моя губи е елиминиран от турнира в Хамбург след загуби от почти неизвестния тийнейджър Рафаел Надал, бившият №1 в света едва ли предполага по какъв начин ще се преплетат съдбите на двамата години по късно. Шампионът на Ролан Гарос за 1998 г. е треньор на Надал от 2016 г., като двамата вече са печелили заедно пет титли от Големия шлем.

Малко след като Матадора достигна границата от 1000 победи в професионалната си кариера Моя сподели пред сайта на ATP кои са 5-те му любими мача от кариерата на неговия възпитаник.

Moya Nadal

Финалът за купа „Дейвис“, 2004 г.

По това време Надал е едва на 17 години и все още не е пробил в Топ 50, но признаците на бъдещото величие вече започват да личат. На стадиона „Ла Картуха“ в Севиля младият испанец записва знамените победа с 6-7(6), 6-2, 7-6(2) над американската звезда Анди Родик, който по това време е №2 в световната ранглиста, и хвърля в екстаз 24 хиляди зрители по трибуните. Благодарение на този успех Испания повежда с 2-0 в сблъсъка, а в последствие печели трофея.

Финалът на Мастърса в Мадрид, 2005 г.

През 2005 г. Надал пристига в Мадрид със статута на изгряваща звезда, като вече има 10 ATP трофея във визитката си, включително три титли на Мастърс. Испанецът достига до финала без загубен сет, като по пътя си елиминира Виктор Ханеску, Томи Робредо, Радек Щепанек и Роберт Гинепри. В мача за трофея Надал се изправя срещу Иван Любичич, който тогава е №12 в света.

Любичич е в серия от 16 поредни победи, като преди надпреварата в Мадрид печели турнирите в Мец и Виена. Хърватинът печели първите два сета и изглежда, че напълно контролира положението, но след това феновете по трибуната вдъхновяват Надал за знаменит обрат, като испанецът печели с 3-6, 2-6, 6-3, 6-4, 7-6(3) след почти четири часа игра.

Финалът на Уимбълдън, 2008 г.

Мачът, считан от мнозина за най-великият в историята на тениса. Надал се изправя срещу Роджър Федерер за трети пореден път, след като в предходните два финала е отстъпил пред швейцареца. Изглежда, че този път ситуацията ще бъде коренно различна, тъй като Надал започва мача много агресивно и уверено и печели първите два сета.

Но след това Федерер, който преследва шест поредна титла на свещената трева, печели третия сет след тайбрек, а в четвъртия спасява два мачбола и изравнява резултата в мача. Срещата е прекъсната на дав пъти заради дъжд, а на корта започва да се стъмва, което само засилва драматичния ефект. След истинска гладиаторска битка, продължила почти пет часа, Надал триумфира с 6-4, 6-4, 6-7(5), 6-7(8), 9-7 и печели първата от двете си титли на Уимбълдън.

Полуфиналът на Australian Open, 2009 г.

Изненадващо за мнозина, Моя не посочва финала на турнира в Мелбърн през 2009 г., на който Надал печели единствената си до момента титла от Australian Open, а предхождащият го сблъсък с Фернандо Вердаско. И двамата опоненти предлагат много динамичен и зрелищен тенис, а мачът е изпълнен с обрати и драматични мигове.

Вердаско печели първия сет, но Надал осъществява обрат, след което мадридчанинът възстановява равенството и мачът се решава в пет сета за радост на феновете на „Род Лейвър Арена“. Надал триумфира с 6-7(4), 6-4, 7-6(2), 6-7(1), 6-4 след малко повече от пет часа игра, а два дни по-късно печели турнира след нова епична петсетова победа, този път срещу Роджър Федерер.

Полуфиналът на Ролан Гарос, 2013 г.

Мач, който самият Надал определя като един от своите най-силни на Ролан Гарос. В спор за място на финала испанецът се изправя срещу един от най-големите си конкуренти – Новак Джокович. Надал печели първия сет, но Джокович триумфира във втория. Испанецът отново излиза напред след успехв третата част, но Джокович не се предава и довежда мача до заключителен пети сет.

Това се случва на Надал едва за втори път на Ролан Гарос след мача с Джон Иснър през 2011 г. Матадора обаче не се разколебава от необичайната за него ситуация и триумфира с 6-4, 3-6, 6-1, 6-7(3), 9-7 в невероятен трилър, продължил 4 часа и 37 минути.

Последвалият финален мач е значително по-лесен за Надал, като в него испанецът побеждава своя сънародник Давид Ферер с 6-3, 6-2, 6-3.