Карлович не намери рецептата за победа над Цонга във Виена

Erste Bank Open, полуфинал
Иво Карлович – Джо-Вилфрид Цонга 7-5 5-7 6-7(6)

Джо-Вилфрид Цонга измъкна сладка победа с 5-7 7-6 7-6(6) над Иво Карлович в драматичен, но лишен от особени тенис достойнства полуфинал на Erste Bank Open. Хърватският ветеран влезе в битката на сервисите с аванс от 2-0 в преките двубои след две четирисетови победи на Уимбълдън (2009, 2015), но днес остави да му се изплъзне един абсолютно спечелен мач и точно затова говореше реакцията му след последната точка, когато гигантът гневно прекърши ракетата си на две.

Иначе непредизвиканите грешки доминираха в представянето и на двамата тенисисти, като Карломич направи 51, докато Цонга завърши с 27. Мачът започна с обичайната размяна на бързи сервис геймове от двамата бомбардири от начален удар, а в играта на Цонга видимо липсваше острота, но въпреки това Карлович не търсеше особено упорито шансове да пробие сервиса на съперника.

И точно, когато изглеждаше, че ще видим тайбрек №7 в съперничеството между двамата, хърватинът получи брейкбол и успя да нанесе тежък удар повеждайки с 6-5 гейма. Ветеранът също усети напрежението и в следващото си подаване за първи път трябваше да минава през равенство, а после спаси и две точки за пробив, докато най-накрая успее да затвори сета със 7-5.

Цонга излеждаше още по-обезсърчен след почивката и допусна ранен пробив на нула за 1-2 гейма. При 4-2 в своя полза, Карлович имаше всички шансове да реши мача с втори брейк, но пропиля цели четири възможности. Нещо повече, д-р Иво предостави на съперника рецептата за завръщане в битката и с три двойни грешки се самопроби за 4-4. Сривът в играта на хърватина продължи и той предаде втората част със 7-5.

Подобно развитие изглеждаше абсолютно нелогично на фона на всичко, което се бе случило до 4-2 гейма за Карлович във втория сет. Същевременно, качеството на играта не впечатляваше, а хърватинът продължи да се самосаботира и в решаващата част, когато помогна на Цонга да го пробие за 4-2. Французинът обаче се поддаде на напрежението и бързо „върна услугата“ с рибрейк за 3-4.

Все пак и третият мач между двамата не мина без поне един тайбрек, а размяната на полетата дойде при 4-2 точки в полза на Карлович. Цонга обаче измъкна следващата точка с хубав лоб над най-високия тенисист в ATP тура, а грешка на хърватина от ретур означаваше равенство за 4-4. Фестивалът на пропуските продължи с удар с рамкатата на ракетата от Цонга и двойна грешка на Карлович за 5-5.

Д-р Иво все пак първи стигна до мачбол с бомбен сервис, но Цонга се измъкна с премерена атака към мрежата. После Карлович заби форхенд в мрежата за 6-7, след което капитулира с грешка край мрежата. Цонга ще срещне на финала Анди Мъри, който се класира за битката за трофея без игра след отказване на Давид Ферер заради контузия в крака.