Каспър Рууд достигна до финала в Бостад

Nordea Open, полуфинал

Каспър Рууд – Роберто Карбайес Баена 6-1, 6-4

Каспър Рууд се приближи до третата си ATP титла, достигайки до финала на надпреварата в Бостад след двусетов успех над световния №97 Роберто Карбайес Баена. Норвежецът надигра категорично своя опонент и контролираше играта през целия мач, достигайки съвсем заслужено до успеха след 79 минути на корта.

Опонент на Рууд в мача за титлата ще бъде Федерико Кориа, който победи Яник Ханфман с 6-2, 6-1 в другия полуфинал.

Основният фактор за успеха на норвежеца бе неговият превес по отношение на спечелените на сервис точки (33-16), като освен това той бе по-резултатен и на ретур (24-16). Световният №16 реализира пет от осемте си брейкпойнта (63%), докато неговият опонент оползотвори два от своите три брейкпойнта (67%).

В първия сет интрига на практика нямаше. Рууд успя на два пъти да пробие сервиса на Карбаейс Баена, като в първите пет гейма даде само три точки на испанеца. Световният №97 намали изоставането си, а в седмия гейм спаси сетбол. Силите му обаче не стигнаха за нещо повече и Рууд надделя с 6-1 в първата част.

Норвежецът продължи да доминира и започна с пробив втория сет, но Карбайес Баена върна жеста и възстанови равенството. Това обаче не разколеба Рууд и той проби отново, след което затвърди брейка за 3-1. Първият в схемата съхрани разликата от два гейма до 4-2, но след това неговият опонент върна интригата, като подобри значително представянето си и направи резултата 4-4. Рууд обаче реагира по възможно най-добрия начин и спечели следващите два гейма на нула, като по този начин оформи крайното 6-1, 6-4.