Кирьос триумфира в атрактивен сблъсък на следващото поколение. Предстои мач с Федерер

Miami Open, 1/4-финал

Ник Кирьос – Александър Зверев 6-4 6-7(9) 6-3

Ник Кирьос и Александър Зверев сътвориха уникално тенис шоу в първия мач от вечерната сесия на турнира в Маями, а австралиецът се наложи с 6-4 6-7(9) 6-3. В двубоя имаше от всичко – много емоция, класни отигравания и непрестанна битка. По-хладнокръвно обаче подходи Ник, а и бе на висота през цялото време, така че се осигури победата и мач с Роджър Федерер за място на финала.

От самото начало и двамата дадоха заявка, че предстои битка и оправдаха всички високи очаквания за мача, като показаха целия си разнообразен арсенал.

Подаващите не изпускаха инициативата и бе ясно, че всъщност 1-2 точки ще решат крайния победител в частта.

Първият брейкбол в срещата дойде на сметката на австралиеца в деветия гейм, след като той смени внезапно посоката на разиграването при 30-30 и пласира неспасяем форхенд уинър по правата. Опонентът му отрази, но бекхендът на Ник стана клиничен и му осигури нова възможност. На следващата точка 16-ият в света успя да навлезе навътре в корта след няколко дълбоки удара и накрая завърши с форхенд уинър, който Саша можеше само да изгледа – 5-4.

Така Кирьос сервираше за първия сет, поведе 40-15 и сложи точка на частта от първи опит.

В началото на втория сет Ник демонстрира настроение и „взриви“ трибуните, когато пласира впечатляващ „хотшот“, печелейки точка след хотдог пасинг шот. Зверев взе подаването си за 1-0, но имаше проблеми, когато посреща, като вторите му удари в разиграването не бяха никак ефективни, което пречеше да постави под напрежение съперника.

В петия гейм германецът успя да отрази точка за пробив и остана в мача, а после спря да залага на толкова консервативен подход при избиране на начален удар, което определено помогна и същевременно създаде трудности за съперника – 4-4.

Зверев взе подаването си за 5-4, а в следващия гейм имаше всички предпоставки за нещо повече при 30-30, но съперникът му изстреля два безответни аса – 5-5. Двамата докараха развръзката до тайбрек. След два разменени минибрейка Кирьос направи решителна крачка за 5-4 точки, осигурявайки два сервиса за победата. Поведе 6-4 с ас по правата, но на първия мачбол пропусна форхенд, а после и ретур на втори сервис – 6-6. Ник пробва да приключи класно на третия мачбол, но германецът настигна дроп шота му и изравни 8-8. Гениален лоб на Саша му осигури решителен минибрейк за 10-9, след който той реализира сетбола – 7-6(9).

Кирьос продължи атрактивно и след подновяването на играта, като си „отмъсти“ за лоба в тайбрека със същото в четвъртия гейм.

В шестия Зверев за първи път от доста време се оказа в неизгодна позиция, след като спря да е солиден в разиграванията от основната линия, и изостана 15-40 на свой сервис, като успя да спаси първата опасност на накрая сдаде подаването си. Ник затвърди за 5-2 със сервис гейм на нула, а в следващата част дръпна 30-0, но почна да привързва, така че трябваше да свърши работата си от свой сервис – 5-3.

Кирьос поведе 40-30, но не успя да приключи двубоя и от четвъртия си мачбол от началото след умела атака на мрежата на 20-ия в света. Последва ас и нов мачбол, който Зверев също отрази. Пореден ас на австралийския тенисист му донесе шеста точка за приключване, която най-накрая бе материализирана след ретур в мрежата.