Клижан заличи 5 мачбола и спря победния поход на Баутиста Агут

ABN AMRO World Tennis Tournament, 1/4-финал
Роберто Баутиста Агут – Мартин Клижан 7-6(5) 6-7(6) 0-6

Мартин Клижан винаги е бил изключително непредвидима величина в тенис средите и ето, че именно словакът показа необходимия характер и спря победния ход на Роберто Баутиста Агут след обрат за 6-7(5) 7-6(6) 6-0 на четвъртфинал на ABN AMRO World Tennis Tournament. Испанецът спечели две титли от началото на сезона, имаше 14 победи в последните си 15 двубоя, но днес съперникът му прати в историята цели 5 мачбола и заслужи мястото си сред последните четирима в Ротердам.

В началните минути на срещата, Баутиста Агут укроти мощта и агресията в стила на Клижан и непрестанно поставяше съперника си под напрежението да играе поне още един удар във всяка една точка. Нататък обаче, словакът наложи волята си и изкова първа победа над този противник от 2012-а насам.

Шампионът от турнира в София проби рано за 2-0, но словакът, който вече се справи с Томи Робредо и Макрос Багдатис в Ротердам, отговори класно и изравни резултата за 3-3. Клижан за малко да се пропука в последното си подаване за сета, когато подари брейкбол на съперника с двойна грешка, но все пак се добра до тайбрек. В него словакът дръпна с 3-1 точки, само че Баутиста Агут върна минипробива с прекрасен минаващ удар и направи още един, за да фиксира резултат от 7-5 точки на таблото.

Разликите бяха наистина микроскопични в тези минути и малко по-големият брой непредизвикани грешки на Клижан пратиха сета на сметката на Баутиста Агут. Световният №17 удари с пробив веднага след почивката, но съперникът му психически продължаваше да се държи в битката, спаси два мачбола при 3-5, след което при 4-5 съживи шансовете си с рибрейк. Клижан въвлече съперника в изтощителен гейм, в който заличи още три мачпойнта, пропиля три брейкпойнта и потроши една ракета, докато най-после срути испанската стена с форхенд уинър по правата.

Стигна се до нов тайбрек, където Клижан доминираше от форхенд и си заслужи правото да играе решителен сет с пореден уинър по правата за 8-6 точки. Баутиста Агут изглеждаше физически изтощен след двата трисетови трилъра в Ротердам и не беше равностоен съперник след почивката. А Клижан се възползва, за да смаже съпротивата на испанеца и най-после да се зарадва на победа над него след четири поредни загуби. Словакът ще излеле срещу Никола Маю на полуфинал.