Колшрайбер надви непрекъснато грешащ Иснър, Гаске очаква Рубльов или Тийм

Erste Bank Open, 1/16 финал
Филип Колшрайбер – Джон Иснър 7-6(6) 6-4

Филип Колшрайбер победи поставения под номер 5 във Виена Джон Иснър със 7-6(6) 6-4. Американецът записа 22 аса, но те бяха омаловажени от огромния брой непредизвикани грешки, които бяха в основата на загубата му. Колшрайбер игра стабилно и търпеливо, докато противника му изгуби контрол в края на мача. Следващият съперник на германеца ще бъде Пиер-Юг Ербер.

Началото на мача беше сравнително спокойно, като не се стигна нито веднъж дори до дюс, макар двамата да взимаха по точка-две на чужд гейм. Първият по-интригуващ момент дойде в шестия гейм, когато при 3-2 Колшрайбер сервираше. Той поведе с 15-0, но бързо допусна три точки, които го изправиха пред два брейкпойнта. Спаси ги, но последва трети, с който не успя да се справи.

Иснър трудно изпуска преднината в сет, в който веднъж е повел с пробив, но именно това се случи още в следващия гейм. Американецът излезе напред в резултата с 30-0, но след това не успя да се добере до нито една точка. Колшрайбер взе следващото си подаване, спасявайки брейкпойнт и равенството беше върнато – 4-4.

До края на частта германецът получи още една възможност за пробив, но не се възползва от нея и така се стигна до тайбрек. 208-сантиметровият му съперник реализира минипробив за 0-2  и имайки предвид стабилното му сервиране, изравняване трудно можеше да бъде постигнато. Колшрайбер обаче хвана последния шанс при 5-6 с хубав минаващ удар, спасявайки трети пореден сетпойнт, а впоследствие не даде повече точки на Иснър.

Вторият сет започна рутинно за Колшрайбер, който спечели подаването си на 15. Немецът беше набрал скорост и с елегантен лоб над високия си противник, получи две възможности да поведе с ранен пробив. Американецът спаси и двете, а новопоявилите се трета и четвърта също си заминаха след асове. В крайна сметка Иснър се пребори за гейма си и възвърна равенството в сета.

В следващия гейм непредизвикана грешка на Филип Колшрайбер направи резултата 30-30, а двойна – 30-40. Следващото разиграване също не завърши в негова полза и първият пробив за втората част стана факт.

Въпреки 18-те си аса в мача, Иснър продължаваше да бъде по-колеблив при подаванията си и пред противника му се отвориха две възможности да върне бързо брейка. С помощта на ас номер 19, той съумя да изравни до 40-40, а с двадесетия спаси и следващия брейкпойнт. Все пак доброто сервиране на американеца даде резултат и той затвърди пробива.

Големият брой директни точки от сервис  се изправи срещу още по-внушителния от непредизвикани грешки и при 3-4 той отново даде два брейкпойнта на Колшрайбер. Този път пробивът беше върнат, а ракетата на Иснър – счупена. След това германецът отново взе лесно подаването си (загуби единственото, в което имаше затруднения) и това го изправи на гейм от класиране напред.

Джон Иснър беше видимо ядосан и изостана с 0-30. Успя да стигне до точка за оставане в мача, спасявайки по пътя мачпойнт, но отново изключи и загуби две. Това даде нов мачпойнт на Колшрайбер, а световният номер 36 нямаше нужда от повече покани и реализира, с което спечели и двубоя.