Кошмарът на Новак Джокович от Доха се повтори с точност в Маями

Miami Open, осминафинали
Роберто Баутиста Агут – Новак Джокович 1-6 7-5 6-3
Кевин Андерсън – Джордан Томпсън 7-5 7-5

Роберто Баутиста Агут осъществи невероятен обрат срещу шесткратния шампион в Маями – Новак Джокович, и го елиминира на осминафиналите в надпреварата след 1-6 7-5 6-3. Испанецът изигра много слаб първи сет, но двубоят бе абсолютно копие на полуфинала в Доха в началото на годината. Тогава световният номер 1 също водеше със сет и пробив, както сега, и отново се оказа на губещата страна.

За испанеца това ще бъде първи четвъртфинал на Miami Open, а там ще се изправи срещу Джон Иснър. В преките сблъсъци с Джокович 25-ият в света намали своето изоставане до 3-7 победи.

В първите два гейма Джокович даде само една точка на съперника си. Пое контрол във всяко разиграване при посрещане, а испанецът допусна две поредни грешки от основната линия, което донесе пробив аванс за световния номер 1. Баутиста Агут намери темпото си в третия гейм, когато направи добър прехвърлящ удар и се добра до дюс след две непредизвикани грешки на шесткратния шампион. Не успя обаче да стигне до шанс за рибрейк и изостана с 0-3.

Преди началото на двубоя сърбинът похвали съперника си за това, че рядко допуска грешки. Това не важеше в никаква степен за представянето на Роберто Баутиста Агут в първия сет и 25-ият в света изигра пореден слаб сервис гейм. След няколко негови неточности, Джокович проби за втори път. В петия гейм водачът в ранглистата спечели разиграване с общо 18 удара, което напълно олицетворяваше подхода му към мача. Максималното, което Агут получи, отново бе достигане до дюс.

При 5-0 Джокович показа брилянтна защита и стигна до сетбол, но Агут използва сервиса си, за да се спаси. Макар най-после да регистрира първия си гейм, испанецът загуби сета с 1-6. И двамата направиха по шест уинъра, а 25-ият в света допусна четири грешки повече – 13 на 9. Той игра много слабо на сервис, вкарвайки 48% от първите си начални удари и печелейки едва 18% от точките на втори сервис.

Djokovic

След подновяването на играта шесткратният шампион отново пое контрол в дългите разигравания и завърши блестящо две поредни – с невъзможна за достигане къса топка и с минаващ удар от форхенд по диагонала. Така стигна до два последователни брейкбола още в първия гейм и се възползва от втория шанс с нов пасинг-шот по диагонала.

В търсене на бърз рибрейк, Агут натисна спусъка от ретур и разигра съперника по целия корт. Завърши едно от разиграванията с уинър, а при следващите две сърбинът сгреши и сдаде подаването си. Ретур с над 115 мили/час на сърбина и двойна грешка на испанеца веднага дадоха два поредни шанса за нов пробив на Джокович. Баутиста Агут обаче спаси тези и още една опасност, за да поведе с 2-1.

Форхендът на 22-ия в схемата постепенно започваше да работи все по-добре и това създаде проблеми за Новак. С него Агут поемаше контрола от ретур и на няколко пъти регистрира уинъри, а световният номер 1 започна да печели по-трудно своите подавания. В седмия гейм обаче шесткратният шампион показа страхотна защита в няколко поредни дълги разигравания и стигна до брейкбол след грешка на опонента. Баутиста Агут отново намери отговор и запази предимството си на водач.

Дъждът прекъсна плановете на двамата тенисисти при 5-4 в полза на испанеца. Паузата от около 30 минути се оказа благоприятна за Джокович, който изравни, а впоследствие изигра силен 11-и гейм. В него шесткратният шампион направи успешен прехвърлящ удар, а след това стигна до скрит мачбол. Изстреля обаче форхенд в мрежата, а после испанецът си гарантира минимум тайбрек.

Самият Баутиста Агут стигна до сетбол в следващия гейм, но Новак се спаси с ас на линията. Сгреши обаче форхенд и даде нов шанс пред опонента си. Този път 25-ият в света се възползва максимално и върна паритета – 7-5.

agut

Испанецът стана пълен господар в разиграванията в началото на решителната част и това му позволи да отрази два брейкбола в третия гейм. Впоследствие стигна до 40-0 от посрещане, но Новак се измъкна на два пъти. Той обаче допусна двойна грешка в най-важния момент и изостана с 1-3. Същият жест бе върнат от испанеца в следващото му подаване и Джокович отново се върна в мача.

Баутиста Агут обаче показа максимума от възможностите си – стигна до успешен смач на мрежата, а грешка от бекхенд на съперника му даде нов пробив аванс за 4-2. До края испанецът не изпусна аванса си и отстрани шесткратния шампион – 1-6 7-5 6-3.

Anderson

Междувременно, Кевин Андерсън се класира на своя трети четвъртфинал в Маями. Шестият в схемата навакса пасив от 1-4 в първия сет срещу Джордан Томпсън и го победи със 7-5 7-5. В следващата фаза южноафриканецът ще се изправи срещу Роджър Федерер или Даниил Медведев.