„Краля на петия сет“ срещу Краля на клея на 1/4-финал в Париж

"Краля на петия сет" срещу Краля на клея на 1/4-финал в Париж

Roland Garros, осминафинал
Кей Нишикори – Беноа Пер 6-2 6-7(8) 6-2 6-7(8) 7-5

Кей Нишикори ненапразно е определян като „Краля на петия сет“. Макар да пропиля два мачбола в четвъртата част срещу Беноа Пер и да изостана на два пъти с пробив в петия сет, световният №7 преодоля съпротивата на французина и го елиминира на осминафиналите на Ролан Гарос след 6-2 6-7(8) 6-2 6-7(8) 7-5 и 4 часа игра.

Японецът постигна трета победа срещу любимеца на домакините в този турнир и в следващата фаза ще се изправи срещу 11-кратния шампион Рафаел Надал. Нишикори до момента имаше две участия във финалната осмица в Париж.

Той надделя в пет сета над Ласло Джере в миналия кръг, а сега отново стори подобно нещо. Японецът е тенисистът с най-висок процент успеваемост при петите сетове в цялата „Оупън ера“, а в последните осем изиграни такива той винаги излиза победител.

Началото бе много добро за французина, който поведе с 2-0, но последва категоричен обрат от страна на фаворита – шест поредни гейма и сет за Нишикори.

Във втория сет японецът отново трябваше да наваксва пробив пасив, но този път стигна само до тайбрек. В него спаси два сетбола и стигна до свой такъв при 7-8, но Пер правеше всичко възможно да го изненада с нетипични решения и да разчупи играта, като това му помогна в крайна сметка да спечели със 7-6(8).

Paire

В третата част Нишикори бе безкомпромисен, като можеше да се наложи дори по-убедително, ако не бе изпуснал брейкбола си при 4-1. Съперникът му не успя да се добере дори до дюс от посрещане. При този резултат двубоят бе прекъснат в неделя и продължи на следващия ден.

След подновяването на играта в понеделник френският тенисист проби за 2-1, а при следващото си заставане на посрещане пропиля брейкбол. Нишикори намери нови сили и изравни в осмия гейм, а след това стигна до мачбол при 6-5 в тайбрека. Пер обаче осъществи два поредни мини брейка и получи сетбол. Седмият в света отново обърна развоя на събитията и стигна до нов шанс да затвори мача, но френският тенисист пак се измъкна, благодарение на слабия втори сервис на опонента, и изравни сетовете след 7-6(8).

В решителния пети сет 38-ият в света проби първи за 3-1, но японецът се върна в мача, връщайки брейка в седмия гейм. Изглеждаше така, сякаш Нишикори отново е с психологическо предимство, но Пер поведе с 5-3 след нов пробив и получи възможността да сервира за победата. Изостана с 15-40 и спаси един от брейкболите, но след това се пропука и японецът намали до 4-5.

Въпреки подкрепата за Пер от трибуните, седмият в света намери сили за пореден и, този път, финален обрат. Той проби за 6-5 и затвори срещата в любимия си пети сет със 7-5.