Кузманов победи Дарси и поведе България срещу Белгия

ATP Cup, Група C
България – Белгия
Димитър Кузманов – Стив Дарси 6-0 6-3

Димитър Кузманов спечели ключовия мач между вторите ракети на България и Белгия в Група C на ATP Cup. Въпреки че излезе като аутсайдер в мача срещу Стив Дарси, Мико се наложи с 6-0 6-3, като по този начин отборът на съперника остана без шансове да се класира напред в турнира.

Родният представител извлече максимума от колебливата игра на съперника си на старта на първия сет, а после надгради над представянето си и контролираше ситуацията до края. През втората част Кузманов изостана с брейк, но само се мобилизира допълнително, за да върне високото си ниво и да постигне успех.

Dimitar Kuzmanov of Bulgaria

Кузманов имаше известни затруднения на старта на мача, като в откриващия си сервис гейм изостана 30-40. Бързо обаче намери начин да се справи с опитите за агресивна игра на съперника и се измъкна. В следващата част втората ни ракета поведе 0-40, а после с красив лоб реализира първия брейкбол – 2-0.

Дарси опитваше да е агресивен и да излиза на мрежата, но бе видно, че подобна тактика не му приляга. Белгиецът бе колеблив от форхенд и даваше много възможности на Кузманов. В четвъртия гейм изостана 0-30 и сгреши при опит за къса, предоставяйки три поредни точки за двоен брейк на българина, който реализира третата – 4-0.

Втората ни ракета сменяше ритъма в разиграванията и въпреки че опонентът му вече не правеше непредизвикани грешки, Кузманов продължи да го надиграва. Мико поведе с 5-0, а в следващия гейм направи пореден брейк – 6-0, за да оформи „геврека“.

В началото на втория сет българинът продължи серията си от поредни геймове, като показа прецизност с началния си удар. След това и Дарси откри сметката си – 1-1.

Чак в петия гейм на втория сет Кузманов за първи път направи серия от неточности, която в крайна сметка доведе до инкасиран брейк – 2-3. Българинът обаче реализира моментален рибрейк, показвайки, че спадът в представянето му е бил за кратко – 3-3.

Това само даде началото на серия от точки, в които Мико имаше пълен контрол – разиграваше уверено и избираше правилните моменти да атакува. До края на сета втората ни ракета не отпусна гейм и узакони превъзходството си – 6-3.

В другата серия от групата

Отборът на Великобритания се наложи с 3-0 над състава на Молдова в среща от Група С на ATP Cup. Камерън Нори даде аванс на своите с успех 6-2 6-2 над Александър Козбинов, а в срещата на вторите ракети Дан Еванс победи с 6-2 6-2 Раду Албот, за да гарантира победата в серията.

В срещата на двойки Мъри и Солзбъри се наложиха с 6-2 6-4 над Албот и Козбинов, а така британците продължават да имат шансове за класиране напред на ATP Cup.

Какво трябва да се случи, за да може Григор Димитров и компания да спечелят своята група?

За целта съставът ни трябва да се наложи над Белгия без значение от резултата и, независимо от случилото се в срещата Молдова-Великобритания, българите ще отидат на четвъртфинал срещу Австралия.

Ако белгийците се наложат с 2-1, тогава Великобритания печели Група C. Ако победят България с 3-0, тогава печелят групата.