Лазаров и Маден стартираха квалификациите в София с победи

Sofia Open, квалификации, първи кръг
Александър Лазаров – Лукаш Лацко 7-6(5) 6-2
Яник Маден – Даниел Гимено-Травер 7-5 6-1

Александър Лазаров поднесе може би най-голямата изненада от първия ден на Sofia Open. Представителят на домакините надделя със 7-6(5) 6-2 над третия поставен в квалификациите Лукаш Лацко и записа първата си победа в София при четвъртото си участие.

Световният №127 не очакваше толкова високо ниво на тенис от съперника си и изпитваше сериозни затруднения в справянето със сечените му удари. Лазаров игра със самочувствие и самообладание, сервираше много уверено, придвижваше се добре по корта, бе стабилен от бекхенд и не отстъпваше с нищо на далеч по-именития си противник.

Александър постигна обрат от 2-4 в първата част, след което държеше инициативата до края, макар в последния гейм да трябваше да спасява пет брейкбола и да чака до седмия си мачбол, за да затвори двубоя. В следващия кръг ще се изправи срещу Лука Вани.

Топ поставеният в квалификациите Яник Маден също продължава напред, след като постигна подобна по резултат победа. Германецът елиминира Даниел Гимено-Травер със 7-5 6-1.

В последния мач преди основната схема Маден ще срещне Франко Шкугор, който преодоля осмия поставен Салваторе Карузо в трисетова драма, завършила 7-6(3) 4-6 6-3 след два часа и двадесет минути на корта.

Четвъртият поставен в квалификациите Сергей Стаховски се нуждаеше от 48 минути, за да елиминира играещия с „уайлд кард“ Габриел Донев. Украинецът бе по-класен от опонента си, надви го с 6-1 6-2 и ще играе срещу Даниел Брандс в следващия кръг.

Другият мач, който ще определи участник в основната схема, ще бъде между Стефано Траваглия и Егар Герасимов.