Проследихте на живо: Григор Димитров – Хуберт Хуркач 3-6, 6-2, 7-6(3)

Във вторник вечер Григор Димитров излиза на корта в Маями за своя мач от осминафиналите. Негов съперник е добрият му познайник Хуберт Хуркач. Полякът е №9 в света, но до момента няма нито една победа в четирите си срещи с българина. Два от тях бяха през миналата година – в Ротердам и на Мастърса в Париж.

Нов успех над Хуркач би донесъл на Димитров първо класиране на четвъртфинал в Маями. До момента това е единственият турнир от тази категория, на който бившият №3 не е достигал до топ 8. Там евентуалният съперник ще се определи от мача между Карлос Алкарас и Лоренцо Музети.

Двубоят тази вечер е четвърти в програмата на Grandstand, където денят започна в 17 ч. със срещата на Томаш Махач с Матео Арналди. Останалите мачове преди този на Димитров са Каспър Рууд – Николас Джари и Кристофър О‘Конъл – Яник Синер.

Коментари на живо:

Първата ни ракета затрудни максимално от посрещане поляка още в първия гейм на двубоя. Българинът се възползваше от всеки момент, в който можеше да влезе в разиграване и имаше контрол, когато вкарва добри ретури. Въпреки това световният №9 се измъкна и не допусна ранен брейк.

Димитров се справи добре в подаването си и изравни, но в третия гейм не получи шанс от посрещане – 1-2.

В шестия гейм дойде първата възможност за брейк. Хуркач стигна до 40/40 в подаване на Димитров и макар българинът да имаше колебания, успя да удържи – 3-3.

Веднага след това стана трудно за поляка, който от 0/30 спечели четири поредни точки.

Григор предостави точка за брейк във втори пореден сервис гейм, като този път не успя да отрази – 3-5. Така опонентът му сервираше за сета, като не отпусна точка – 3-6.

Качеството на ретурите на поляка стана още по-добро в началото на втория сет и в третия гейм той поведе 30/40. Димитров отрази брейкбола и игра достатъчно солидно, за да не допусне ранен брейк – 2-1.

В шестия гейм Григор поведе 15/40. На първата точка Хуркач направи ас, а във втората игра на втори сервис, но беше много агресивен от форхенд и отрази – дюс. Водещият ни тенисист все пак си осигури нов шанс, при който направи феноменален пасинг шот от бекхенд по диагонала – 4-2.

В подаванията си до края първата ни ракета имаше контрол и изравни сетовете – 6-2.

Григор стигна до дюс от посрещане в началото на третия сет, но не и до възможност за пробив. Бившият №3 обаче определено усещаше, че може да опита да бъде още по-агресивен.

При 30/30 в петия гейм Димитров премина успешно в контраатака и стигна до точка за пробив. Опонентът му обаче намери добър ритъм на сервиса си, когато най-много имаше нужда и се спаси – 2-3.

Веднага след това българинът се изправи пред точка за пробив, но не позволи на съперника на влезе в разиграване – 3-3.

При 4-5 Григор сервираше за оставане в мача и нямаше никакви проблеми – 5-5. А при 5-6 бе в сходна ситуация и нервите му отново издържаха. Така се стигна до тайбрек, в който имаше много драматичен момент.

Григор направи минибрейк в началото, но Хуркач изравни до 2-2. В петата точка обаче полякът беше в перфектна позиция на мрежата, но при изпълнение на удара си докосна мрежата и съдията на стола присъди точка на Димитров, което на практика означаваше нов минибрейк за българина. Бившият №3 спечели и следващата точка – 4-2, а после довърши започнатото – 7-6(3).