Надал – Алкарас и великолепен ден на четвъртфинали: Коментирайте днешните мачове

В Деня на храбростта и празник за много българи ни очаква един истински празник за тенис феновете на корт „Маноло Сантана“ в Мадрид. За първи път от Рим 2015 до топ 8 на Мастърс 1000 турнир достигнаха 7 от топ 8 на поставените. Всичко това ни гарантира четири страхотни двубоя, сред които и очакваният от всички сблъсък между испанците Рафаел Надал и Карлос Алкарас.

Началото в 15 часа ще поставят Новак Джокович и Хуберт Хуркач, който е единственият извън топ 8, който достигна до този етап. Сърбинът не игра вчера заради оттеглянето на Анди Мъри, така че ще е свеж преди мач №4 с поляка. До момента Джокович има 3 победи – по една на всяка възможна настилка.

Не преди 17 часа ни чака мачът между Надал и считания за негов наследник Алкарас. Този двубой идва точно година и един ден след мача помежду им във втория кръг в Мадрид. Тогава ситуацията бе много по-различна и тийнейджърът все още правеше първите си стъпки на най-високо ниво. След великолепното му развитие в последните 12 месеца Алкарас е считан дори за фаворит от мнозина. Навръх 19-ия си роден ден той победи Камерън Нори, за да се превърне в най-младия четвъртфиналист в историята на турнира. По-сложен се оказа мачът на Надал, който спаси четири мачбола, за да преодолее Давид Гофен.

„Рафа е най-добрият в историята на клей. Дори и да казва, че съм фаворит утре, той е петкратен шампион, така че той трябва да е фаворит“, каза младокът след успеха над Нори.

Вечерната сесия ще открият Стефанос Циципас и Андрей Рубльов в 21 часа. Това ще е мач №9 между двамата като те са си разделили по четири победи до момента. Циципас победи сравнително лесно Лука Пуй и Григор Димитров, докато Рубльов имаше тежки битки с британците Джак Дрейпър и Даниел Еванс.

За финал ще се насладим на сблъсъка между Александър Зверев и Феликс Оже-Алиасим. Зверев загуби първия сет срещу Марин Чилич, но достигна до обрат, а на осминафинал му помогна и оттеглянето на Лоренцо Музети. Оже-Алиасим на свой ред е може би най-впечатляващият тенисист от началото на турнира. Той даде само по три гейма на Кристиан Гарин и Яник Синер. До момента германецът води с 4-2 победи в съперничеството им.

корт „Маноло Сантана“
От 15:00: Новак Джокович – Хуберт Хуркач
Не преди 17:00: Рафаел Надал – Карлос Алкарас
Не преди 21:00: Андрей Рубльов – Стефанос Циципас
Феликс Оже-Алиасим – Александър Зверев

Днес ни очакват и няколко четвъртфинала с българско участие. На Чалънджър турнира в Прага Димитър Кузманов излиза срещу Максимилиан Мартерер от 12 часа в първи мач помежду им. При победа над световния №209 Мико ще си гарантира завръщане в топ 200 на ранглистата.

Вижте коефициентите за ATP Masters 1000 на sesame.bg

На W15 турнира в Кайро със сигурност ще има българка на полуфинал. Причината е, че една срещу друга в топ 8 се изправят поставената под №2 Гергана Топалова и талантливата Денислава Глушкова. Двубоят им е втори на корт №2, където първият мач започва в 12:00.

Диа Евтимова ще играе четвъртфинал на W15 в Анталия. Двубоят ѝ срещу германската квалификантка Киара Томазети започва в 10:30.