На живо: Григор Димитров – Алехандро Давидович Фокина 4-6 6-7(2)

На живо: Григор Димитров - Алехандро Давидович Фокина 4-6 6-7(2)

Григор Димитров открива участието си в Рим със сблъсък срещу Алехандро Давидович Фокина, който ще започне в 11:00 ч. днес.

Двамата ще се изправят в първи двубой от програмата на корт Гранд Стенд Арена.

В момента 21-годишният Давидович Фокина е 48-ми в световната ранглиста, като се радва на отличен сезон на клей. В Монте Карло той достигна до четвъртфинал, а в Ещорил игра полуфинал.

В Рим той вече изигра два мача, минавайки през квалификациите, в които победи Флавио Коболи и Корентен Муте в по два сета. При успех, Димитров ще играе с друг квалификант във втори кръг – победителя от мача между Роберто Карбайес Баена и Камерън Нори.

Коментари на живо:

2-1 – След като двамата размениха по едно бързо подаване в началото на двубоя, първият по-напрегнат момент дойде на сервис на българина. Бившият №3 водеше с 40-15 и сякаш щеше да приключи гейма при 40-30, но Давидович Фокина се защити много добре и успя да излезе от дефанзивната си позиция с нелоша къса топка. След дюса обаче не последва нищо опасно – 2-1.

3-4 – Пробив, Давидович Фокина. При 3-3 Димитров пропусна шанс да затвори подаването си, след като испанецът изпълни брилянтен минаващ удар със слайс бекхенд. Последва аут от ракетата на Григор, а двойна грешка подпечата първия пробив в мача.

3-5 – В следващия гейм бе ред на 21-годишния състезател да допусне двойна грешка. Тя дойде, за да заличи аванса му от 30-0 и да направи резултата равен. Първата ни ракета стигна дюс, а добър ретур доведе до брейкбол за българина. Макар да трябваше да играе на втори сервис обаче, опонентът му се измъкна с форхенд уинър по правата. Двамата преминаха през още едно равенство, но световният №17 не успя да запише рибрейк.

6-4 – Сет, Давидович Фокина. Григор намали разликата до 4-5, но сервирайки за сета, Давидович Фокина бе безпогрешен – 6-4.

48-ият в света бе една идея по-прецизен от съперника си през първата част. Квалификантът записа 10 уинъра и 7 непредизвикани грешки, докато при Димитров балансът бе 8-9. Най-големият проблем за Григор беше процентът му на вкаран първи сервис – едва 45% срещу 77% за Давидович Фокина.

1-0 – Проблемите за най-добрия ни тенисист продължиха и във втория сет. При 15-15 в откриващия си сервис гейм той изпрати наглед лесен смач в аут, а след като изравни с уинър, нова двойна грешка даде брейкбол на испанеца. Все пак Димитров съумя да се пребори за подаването си.

1-1 – Младият му противник обаче също изпита колебания в първия си сервис гейм. Двойна грешка направи резултата 30-30, а слайс в мрежата даде шанс на Григор да пробие. Фокина реагира с добър начален удар, който го измъкна от ситуацията за момент. Макар да стигна до шанс да затвори подаването си, испанецът записа втора двойна грешка и равенството бе възобновено. Първата ни ракета получи нова възможност да пробие след трета двойна грешка за гейма от страна на Давидович Фокина, но не успя да се възползва – 1-1.

4-2 – Пробив, Димитров. Броят на двойните грешки рязко набъбна през втората част, като при 3-2 в полза на Димитров Давидович Фокина допусна нова такава за 15-30. Последва бекхенд в аут и българинът получи нови две възможности да поведе с брейк. Още първата бе реализирана – 4-2.

3-4 – Рибрейк. В следващия гейм първата ни ракета изравни броя на двойните грешки в мача (5-5) за 15-30. При 30-30 сгреши нов смач и това му коства аванса в сета – вторият поставен в квалификациите дочака нова грешка от опонента си и намали на 3-4.

5-5 – В края на сета двойните грешки в мача вече бяха 6-6, като и двамата сякаш не можеха да намерят най-добрия си ритъм, което водеше до много неточности в разиграванията. Димитров стигна до сетбол още на сервис на съперника си при 5-4 след слайс в мрежата на Давидович Фокина, но не успя да го материализира. При един от дюсовете испанецът се подхлъзна при приземяване след изпълнение на воле и нарани ръката си. Това провокира медицински таймаут, но при подновяването на играта геймът завърши без пробив.