На живо: Григор Димитров – Денис Шаповалов 6-7(4) 3-6

На живо: Григор Димитров - Денис Шаповалов 6-7(4) 3-6

Григор Димитров започва кампанията си в Синсинати срещу Денис Шаповалов. Двамата излизат в последния мач на Grand Stand след края на сблъсъка между Виктория Азаренка и Кая Канепи.

Българинът води с 2-1 победи в съперничеството, като единствената победа на Шаповалов идва на клей – в Рим през 2020 година.

Канадецът се намира в много лоша форма, като трудният му успех с 3-2 сета срещу Александър Риндеркнеч в първия кръг на Уимбълдън е единственият за него в последни 10 мача. Денис не успя да се възползва и от обичайно силния си домакински турнир в Монреал, като ще опита да се върне на победния път в Синсинати.

Макар да постига по-добри резултати от съперника си, Димитров също се лута и се надява на първи поредни победи от Ролан Гарос насам.

Двубоят противопоставя двама от тенисистите, които залагат на бекхенд с една ръка и се славят с красивата си игра на корта. Предстои да видим дали днес ще се насладим на най-доброто от арсенала им.

Коментари на живо:

Началото бе по-добро за първата ни ракета. Чудесен дефанзивен лоб прати откриващото подаване на Шаповалов до дюс, но канадецът бързо неутрализира напрежението с два добри първи сервиса.

Постепенно обаче ролите се размениха. Денис спечели вторият си сервис гейм за под 2 минути, след което бе негов ред да постави под натиск съперника си. Стигна до 30-30 от посрещане, след като разчете намеренията на Димитров и контрира негов форхенд по обратния диагонал с уинър в опразнения корт, но не успя да постигне повече, тъй като Григор изигра брилянтно следващите точки.

Шаповалов се опитваше да притисне опонента си с високо темпо, като излизаше на корта рано по време на почивките и рискуваше с ударите си, но бившият №3 усмири щурма му със солидно представяне на начален удар.

До 4-3 и двамата впечатляваха от този компонент:

Григор Димитров: 67% вкаран първи сервис, 86% спечелени точки на първи сервис
Денис Шаповалов: 82% вкаран първи сервис, 86% спечелени точки на първи сервис.

Осмият гейм обаче започна с двойна грешка на канадеца, а след това Григор отвърна на атаката над бекхенда му с няколко чудесни топспин удара от тази страна и поведе с 0-30. При 15-30 мрежата му помогна да вземе преимущество и не погледна назад – навлезе в корта и завърши с уинър. И двата брейкбола обаче бяха отразени – 4-4.

Равностойният характер на сблъсъка се запази и след възможностите пред Димитров, Шаповалов също застраши подаването на българина. Стигна се до 40-40, благодарение на изящен бекхенд уинър, а при дюса младият тенисист изпълни добър ретур и получи шанс за пробив. Най-добрият ни тенисист също успя да се измъкне и поведе с 5-4.

Младият състезател поддържаше много висок стандарт на сервис, като същевременно рискуваше много от ретур. Макар често посрещането му да отлиташе в аут, след 5-5 и 4-0-0 вкара поредни много дълбоки ретури, които го отведоха до нов дюс. Григор обаче не позволи по-голяма опасност и си гарантира поне тайбрек в сета.

Именно в такъв предстоеше да се реши първата част и Димитров го откри по възможно най-добрия начин – с минипробив за 2-0. Непредизвикана грешка обаче заличи това негово постижение и резултатът стана 2-2. Двамата печелеха на свой начален удар до 4-4, когато Григор допусна нов минибрейк и даде право на опонента си да сервира за сета. Той го стори безупречно – 7-6(4).

Силното представяне на сервис продължи и във втория сет, като до 2-2 геймовете преминаваха рутинно. Тогава обаче при 15-15 Шаповалов допусна двойна грешка и открехна вратата пред съперника си. Хвана българина в крачка и изравни, след което поведе с добър начален удар. Все пак геймът продължи, благодарение на дълбок ретур на Димитров. Още един дюс по-късно резултатът стана 3-2 за канадеца.

Последва спад за бившия №3. Непредизвикани грешки подариха пробив на Денис за 4-2.