Проследихте на живо: Григор Димитров – Хуберт Хуркач 6-3 3-6 7-6(2)

Проследихте на живо: Григор Димитров - Хуберт Хуркач 6-3 3-6 7-6(2)

Григор Димитров се наслаждава на много силна седмица у дома – на Мастърса в Монте Карло той вече елиминира световния №7 Каспър Рууд, а сега му предстои сблъсък и с 14-ия в ранглистата Хуберт Хуркач.

Това ще е втори мач в съперничеството между двамата, като първият също бе на четвъртфинал от Мастърс турнир – в Индиън Уелс миналата година българинът измъкна победа с 3-6 6-4 7-6(2).

Тази седмица Хуркач преодоля Делиен, Мартинес и Алберт Рамос-Виньолас, докато първата ни ракета се справи с Басилашвили, Лайович и Рууд.

Мачът е втори в програмата на централния корт и започва след края на сблъсъка Фриц – Давидович Фокина.

Коментари на живо:

След два гейма на 0, бекхенд слайсът на Димитров остави топката много ниско и Хуркач сгреши за 0-30. Българинът заложи на същия удар и в следващото разиграване, опонентът му опита да отговори по идентичен начин, но изпрати топката в аут. Още първият брейкбол бе реализиран – 2-1.

Най-добрият ни тенисист затвърди на 0, като бе впечатляващо, че продължаваше да няма загубена точка в подаванията си, макар да бе изиграл 6 от 8-те разигравания на втори сервис.

При 3-2 обаче се стигна до 30-30. Хуркач вкара добър ретур, но Григор отговори с перфектен дефанзивен слайс, който се приземи на линията и му върна инициативата. Пробивът бе избегнат.

Димитров спечели сета с 6-3 при 52% вкаран първи сервис и едва три загубени точки на свой начален удар. Ключов фактор бе именно слайсът, който доведе до много неточности в играта на опонента му. Докато при непредизвиканите грешки и уинърите почти нямаше разлика, Григор бе предизвикал повече грешки в играта на поляка – 10-4.

Григор е в серия от 19 поредни победи след спечелен първи сет – последната загуба: от Карацев през 2021 на Australian Open.

Още в първото подаване на българина във втората част серия от непредизвикани грешки доведе до брейкбол, но две добри волета принудиха Хуркач да изпълни „хотдог“ с гръб към мрежата и Димитров завърши със смач. Световният №14 показа нервност и в последния момент се спря от това да удари ракетата си в земята – геймът завърши в полза на първата ни ракета.

Напрежението се прехвърли от другата страна на мрежата при 1-1 15-30. От начален удар Хуберт атакуваше основно бекхенда на бившия №3 и това даде резултат в следващите три точки.

Хуркач прибягваше често към къси, но не с висока успеваемост. Григор стигаше до топката всеки път и показваше висока успеваемост до мрежата. В същото време първата ракета на България навлизаше много по-често в корта, отколкото в предишните си мачове в Монте Карло.

При 2-3 полякът заигра по-агресивно и тази стратегия се оказа ефективна – с помощта на две непредизвикани грешки на Димитров достигна до пробив.

11-ият поставен заигра с настроение, докато същевременно тонусът на Григор спадна. Защитеното подаване за 3-5 бе важно от психологична гледна точка, защото в него дойде първата му двойна грешка и също имаше колебания. Хуркач обаче не показа колебания в ответния гейм и затвори сета за 6-3 с брилянтна къса.

В началото на заключителния сет Димитров допусна две поредни непредизвикани грешки, които помогнаха на Хуркач да стигне до възможност за ранен пробив. Полякът пласира форхенд по диагонала, който първата ни ракета не успя да отрази, и така брейкпойнтът бе оползотворен. Слайсът на Димитров обаче отново започна да затруднява сериозно Хуркач и българинът веднага върна пробива, като вторият гейм приключи с форхенд в мрежата на световния №14, след което той за пореден път хвърли ракетата си на корта.

Димитров запази добрия си ритъм и на два пъти изненада оонента си с добро излизане на мрежата. Хуркач намали резултата, но след това допусна две поредни непредизвикани грешки и така българският тенисист затвърди пробива си, осъществявайки обрат за 2-1.

Полякът започна да рискува повече при сервиса си, като тази тактика му донесе успех и той възстанови равенството. Димитров се озова в трудна ситуация, изоставайки с 0-30 в петия гейм, но непредизвиканите грешки на Хуркач отново зачестиха и след две поредни топки в аут българинът спечели подаването си, оттегляйки се с аванс от 3-2 при втората почивка в сета.

Хуркач обаче отново изравни, след което Димитров допусна втората си двойна грешка от началото на двубоя. В останалата част от гейма обаче сервисът на българина бе на високо ниво и това му позволи да осъществи няколко бързи атаки, след които отново се доближи до победата, повеждайки с 4-3.

Първата ни ракета стигна до брейкпойнт след бекхенд в мрежата на Хуркач, но не успя да се възползва от открилата се пред него възможност. Впоследствие Димитров пропусна още един шанс за пробив след нов неуспешен ретур, като в крайна сметка полякът за пореден път възстанови равенството в сета, пласирайки десетия си ас в мача.

Българинът започна деветия гейм с директна точка от сервис, но веднага след това допусна грешка при наглед лесно воле. Зрелищен форхен уинър предостави на Хуркач шанс за пробив, който той оползотвори след неуспешен слайс на Димитров и по този начин направи резултата 5-4 в своя полза. Българинът обаче отговори по най-добрия начин и веднага върна пробива след неспасяем форхенд по диагонала, след който Хуркач отново изпусна нервите си и хвърли ракетата си на корта.

Сервисът на Димитров отново заработи, докато бекхендът на Хуркач продължи да го подвежда във важни моменти. Това помогна на първата ни ракета да затвърди брейка и да се доближи на гейм от победата, осъществявайки обрат за 6-5.

В дванадесетия гейм полякът стигна до геймбол, който обаче пропиля след като изпрати топката в аут при атака с форхенд по правата. Пред Димитров се откри възможност за приключването на мача след втора поредна непредизвикана грешка на Хуркач, но полякът избегна опасността с добро воле при мрежата. Това се случи и при следващия мачбол, до който Димитров стигна, като в крайна сметка Хуркач доведе нещата до тайбрек.