Лопес надхитри Бердих и стигна до мач с Григор Димитров

Queen’s Club Championships, 1/4-финал
Фелисиано Лопес – Томаш Бердих 7-6(5) 6-7(1) 7-5

Фелисиано Лопес проведе безупречен двубой срещу Томаш Бердих и го отстрани с 7-6(5) 6-7(1) 7-5, като така зае последното място на 1/2-финалите в Куинс и се превърна в следващия съперник на Григор Димитров.

В общия баланс най-добрият ни тенисист води с 2-1 победи, като в последния мач се наложи с 2-1 сета на Мастърса в Синсинати миналата година, а през 2014 г. нашият надигра Лопес на финала в Куинс в един незабравим сблъсък.

Напрежението определено бе сковало и двамата в началото на мача, но след третия гейм подаващите наложиха доминация и започнаха в много редки случаи да отпуската повече от точка.

Логичната развръзка дойде в тайбрака, където въпросът бе кой пръв ще трепне. Стана ясно, че това е Бердих, който допусна минибрейк за 3-5 . Чехът наруши ритъма си, но все пак успя да се върне за 5-6. На сетбола 14-ият в света играеше на свой сервис, но това не му помогна – 6-7(5) .

До 3-3 във втория сет и двамата взеха 100% от точките, когато играят на първи сервис, като нямаше изгледи тенденцията да се промени.

Испанецът сам направи единадесетия гейм по-интригуващ с двойна грешка при 40-30, но с директна точка от начален удар и отлично изградена атака впоследствие дръпна 6-5. Бердих вкара развръзката в дълъг гейм, където се наложи категорично – 7-6(1).

Испанецът извади заплетен откриващ гейм на решаващата част, в който му се наложи да отразява брейкбол. Фелисиано обаче се справи, след което влезе в обичайното си русло.

В десетия гейм Бердих докара точките до дюс, а след това стигна до шанс да затвори мача. На мачбола чехът игра отличен ретур и бе сигурен, че той ще се превърне в уинър, но от невъзможна позиция опонентът му извади топката със сечен бекхенд, който свърши работа. Лопес взе предимство с елегантен дроп шот, а на геймбола отново прибегна до бекхенд слайс – 5-5.

В следващата част Томаш направи двойна грешка при 0-15, а при 15-30 само изгледа фантастичен ретур на съперника. На втория брейкбол Лопес се възползва, после сервираше за победата и я постигна – 7-5.