На 11 юни 1989 година Майкъл Ченг прави един от най-големите фурори в историята на тениса. Едва на 17 години и 110 дни той трумфира на Ролан Гарос.
Младият играч влиза в турнира като поставен под №15 и губи само сет в първите си три мача срещу Едуардо Масо, Пийт Сампрас и Франсиско Ройг. В четвърти кръг обаче го чака едно добре познато лице – световният №1, действащ шампион на Australian Open и вече трикратен носител на „Купата на Мускетарите“ Иван Лендъл.
Няколко дни по-рано китайското правителство прави една от най-големите чистки в историята. Армията е безмилостен господар на площада, а жертвите за една нощ са най-малко 300. Може обаче да са били и хиляди. В Китай това събитие остава в историята като „Инцидентът от 4 юни“.
„Това направи борбата за спечелване на тенис мач нищо работа“, припомня си Ченг. „До края на следващата седмица моята цел беше да сложа усмивки на лицата на китайците по света“.
На 5 юни светът на тениса става свидетел на един от най-драматичните сблъсъци. Война – в това се превръща битката между Майкъл Ченг и Иван Лендъл, която трае над четири часа и в нея са включени не само двама тенисисти, но и съдии, и публика.
Световният №1 поема пълен контрол над мача и печели лесно първите два сета с 6-4 6-4, което го доближава само на крачка от четвъртфиналите. Още повече, че успява да пробие откриващото подаване на 17-годишния американец в третата част. Въпреки това Ченг продължава да се придържа към защитния си стил, изстискващ цялата енергия от него в опит да покрие всяка част от корта, и веднага реализира рибрейк. А контролът преминава от неговата страна на мрежата и Майкъл остава жив след 6-3 в третия сет.
След паузата нещата за 15-ия поставен се влошават. Той още не е свикнал да играе във формат три от пет сета на най-високо ниво и крампите в краката се превръщат в огромен проблем. Ченг обаче е напълно концентриран и връща паритета в сетовете.
Когато повежда с 2-1 в петата и решителна част, Майкъл вече издъхва и обмисля да се откаже.
„Стигна толкова далеч. Защо да се предаваш? В сърцето си почувствах невероятно убеждение, че не трябва да се отказвам“, спомня си американецът от китайски произход. И така решава да доиграе срещата, независимо какво ще се случи.
По време на смяната на столовете Ченг спринтира по основната линия, тъй като знае, че ако седне, може да не се изправи повече. Бели банан след банан и пие вода от бутилката при всяка малка възможност. След една точка продължава толкова дълго да налива вода в устата си, че получава предупреждение за бавене на времето, но въпреки това не спира.
Открива всякакви начини да остане в мача и да наруши хармонията у Лендъл. За да забави разиграванията, Ченг вдига топката високо и печели още време. След като чехословакът се справя с тази тактика, Майкъл започва да разчита, че рисковете ще се отплатят – предприема стратегия да скъсява всяка точка, търсейки бърза развръзка чрез уинъри в близост до линиите.
Комбинацията от тези три тактики се оказва успешна. Лендъл е един от малкото състезатели, които не можеш да смутиш с действията си, но ритъмът му е нарушен и той дори отправя обиди срещу съдията.
Тогава идва и десертът на Ченг. При 4-2 и 15-30 той просто изстрелва сервис отдолу. Изненаданият му опонент не знае как да реагира, придвижва се напред твърде бързо и прави слаб „апроуч“. Ченг го разминава и вдига ръцете си във въздуха, а хората от публиката се гледат странно един друг, за да потвърдят, че и другият е видял това, което се е случило преди секунди.
Крампите на 17-годишния тенисист продължават, но той стига до два мачбола на сервис на световния №1 при 5-3. За да раздразни Лендъл още повече, Ченг се придвижва да посреща точно зад линията на сервис полето, а публиката започва да се смее и да ръкопляска. Отново успешна тактика – двойна грешка на трикратния шампион и невероятна победа за Майкъл с 4-6 4-6 6-3 6-3 6-3 за четири часа и 37 минути. 17-годишният тенисист падна на земята.
Не беше напразно описанието на американския коментатор Бари Томпкинс, нарекъл мача „магически момент за спорта“.
„Знаех, че публиката беше срещу мен“, припомня си Ченг. „Но бях вдъхновен от ситуацията в Тиенанмън. Това определено беше най-емоционалният мач, който някога съм играл“.
Често в спорта се случва да загубиш още в следващия кръг, когато си осъществил подобна изненада. Не такъв е случаят на Майкъл, който сякаш на шега преминава през Роналд Агенор от Хаити и после губи само сет срещу Андрей Чесноков, за да си осигури първи „мейджър“ финал в кариерата срещу Щефан Едберг.
Третият поставен тъкмо е отстранил Борис Бекер и се бори за четвърта титла от Шлема, както и първа в Париж. Нисичкият американец обаче изумява всички с бързината и повратливостта си, а и със силната психика, която му помага да вдигне победоносно ръце след епична петсетова драма – 6-1 3-6 4-6 6-4 6-2.
Така Майкъл Ченг, синът на имигрант от Китай и израснал в САЩ, става най-младият шампион в историята на Ролан Гарос на едва 17 години и 110 дни! И всичко това заради едно огромно вдъхновение, за щастието на хората, които чувства свои събратя.
Няколко седмици по-късно, когато влиза в съблекалните в All England Club, среща не кой да е, а самият Лендъл. Не знае как да реагира, но чехословакът идва при него и му стиска ръката: „Страхотен Ролан Гарос, Майкъл. Поздравления“.