Макдоналд надделя над Нишикори за първия си ATP финал

Citi Open, полуфинал

Кей Нишикори – Макензи Макдоналд 4-6, 6-3, 5-7

Макензи Макдоналд достигна до заключителния сблъсък на турнира във Вашингтон след драматичен успех над Кей Нишикори. Намиращият се на 107-мо място в ранглистата американец бе считан за аутсайдер преди двубоя, но въпреки това се представи на много високо ниво срещу бившия №4 в света и заслужи мястото си на финала, който ще бъде първи за него на ниво ATP.

Там го очаква Яник Синер, който записа чиста победа над Дженсън Бруксби.

Макдоналд можеше да поведе още в началото, но пропусна две точки за пробив и позволи на Нишикори да спечели подаването си. Това обаче не разколеба младия американец, който първо възстанови равенството, а впоследствие реализира първия брейк в двубоя и натрупа преднина от 3-1.

Нишикори успя да върне пробива и да изравни, но Макдоналд отново пое контрола върху случващото се на корта и възстанови разликата от два гейма при 5-3. Японецът отново редуцира пасива си, но представителят на домакините не му позволи да продължи да се надява на обрат и спечели първия сет с 6-4.

Втората част започна много по-добре за Нишикори, който поведе с 2-0 след ранен пробив. Макдоналд обаче успя да осъществи пълен обрат, спечелвайки следващите три гейма. Американецът имаше възможност да увеличи преднината си, но в шестия гейм пропиля аванс от 40-0 и Нишикори възстанови равенството при 3-3. Тези грешки струваха скъпо на американеца, тъй като бившият финалист от US Open заигра много агресивно и вдъхновено и спечели и следващите три гейма, като по този начин изравни резултата в мача след 6-3.

Третият сет бе най-равностойният в мача, като в първите единадесет гейма никой от опонентите не успя да пробие. Нишикори може да съжалява повече за това, тъй като пропиля общо три брейкпойнта, докато Макдоналд пропусна една възможност. Така се стигна до 6-5 в полза на американеца, чието постоянство даде резултат и той дочака големия си момент. Тенденцията двамата да са безгрешни при подаванията си бе на път да се запази, но в дванадесетия гейм Макдоналд осъществи обрат от 0-30 и реализира решаващ пробив, който му донесе победата с 6-4, 3-6, 7-5 след 2 часа и 40 минути игра.