Мъри пречупи контузения Раонич и си осигури нов финал срещу Джокович

Australian Open, полуфинал

Анди Мъри – Милош Раонич 4-6 7-5 6-7(4) 6-4 6-2

След като през 2014-а достигна до полуфиналите на Уимбълдън, Милош Раонич бе близо до това да направи още една крачка в правилната посока, но не успя да се пребори с Анди Мъри и загуби петсетовата полуфинална битка на тазгодишния Australian Open с 6-4 5-7 7-6(4) 4-6 2-6. Тенисистът, който в края на миналата година навърши 25, освен срещу опитен съперник и четирикратен финалист в Мелбърн, се бореше и с травма, която му попречи да се конкурира с пълни сили с британеца в края на двубоя.

Иначе мачът започна страхотно за Раонич, който от първата точка затвърждаваше отличното впечатление, което остави с играта си през сезона до момента. С агресивна игра канадецът поведе набързо с 0-40 на ретур в откриващия гейм и с форхенд уинър по обратния диагонал проби. Вторият гейм се разви по същия начин, но канадецът успя да отрази три брейкбола и да удържи подаването си от 0-40. Нататък в сета доминираше Раонич, който пропусна скрит сетбол в седмия гейм, но малко по-късно затвори частта.

От началото на втория сет обаче Мъри вдигна нивото. С отличен ретур при 30-30 шотландецът принуди Раонич да сбърка, което му даде четвърта възможност за пробив. Последвалата висока топка при посрещането обаче този път беше лесна плячка за канадеца и той взе гейма си. В шестия гейм Раонич отрази нов брейкбол, като отново заложи на сервиси в тялото на Мъри. Закономерното все пак се случи минути по-късно. Анди взе 11-ия гейм на нула, а когато съперникът му сервираше за оставане в сета, стигна до сетбол при 30-40 с форхенд уинър, след което канадецът прати топката в мрежата след удар от бекхенд.

Третият сет започна със страхотна доминация на сервиращите, като в първите 5 гейма (3-2 за Мъри) те спечелиха геймовете си на нула. Едва в шестия гейм Анди успя да вземе една точка на съперника. Деветият гейм започна колебливо за шотландеца, който прати форхенд в мрежата за 0-30, но успя да се справи в трудната ситуация. И в следващия си гейм Анди измъкна подаването си от 0-30, като блесна със зрелищна къса за 30-30, а малко по-късно се наложи да отразява скрит сетбол след сбъркан форхенд по правата. Раонич също трябваше доста да се потруди, за да вземе 12-ия гейм и да вкара сета в тайбрек.

Дългият гейм започна с минипробив на сметката на Раонич след страхотен ретур. Веднага след това обаче и той сбърка едно наглед елементарно воле. Ново великолепно посрещане даде нов минипробив на канадеца, а двамата смениха полетата при 4-2 в негова полза. Мъри пласира ас за 3-5, а после взе и четвъртата си точка след ретур в мрежата. След това обаче Милош взе двете си точки и приключи сета с ас.

В четвъртия сет Раонич взе медицински таймаут при 2-1 в своя полза, а след като се завърна на корта, грешките му зачестиха. В седмия гейм Анди стигна до преднина от 0-40 на ретур и пробивът стана факт след нова грешка на канадеца. Напрежението обаче обхвана Мъри, който от 40-15 позволи на съперника да стигне до възможност за моментален рибрейк. След напрегната битка британецът оцеля, а малко по-късно пропусна сетбол в деветия гейм. В десетия, в който сервираше за вкарване на мача в решителна пета част, Анди трябваше да обръща от 15-40, но показа психика.

Разтежението в бедрото измъчваше все повече Раонич и само за четвърт час Анди поведе с два пробива. Нататък световният №2 не остави шансове на контузения си съперник – 6-2 и си уреди нова среща с Новак Джокович, срещу когото а загубил три финала в Мелбърн, включително и миналогодишния. В общия баланс Ноле води с 21-9.