Мъри се измъчи с Алмагро, но също стигна полуфинал в Катар

Qatar Exxonmobil Open, четвъртфинал
Анди Мъри – Николас Алмагро 7-6(4) 7-5

Анди Мъри увеличи победната си сметка на 27 успеха и вече е полуфиналист в Доха след 7-6(4) 7-5 над Николас Алмагро. Световният №1 ни показа нервен и на момента – подчертано защитен тенис, но продължава напред и финал с Новак Джокович продължава да е в сметките.

Мъри търсеше продължаване на впечатляващата си победна серия, но не влезе добре в мача и допусна пробив на нула в първия гейм, а зрителите по трибуните вече чуха няколко от гневните възклицания в репертоара му. Анди се добра до три шанса за рибрейк при 1-2, но противно на всякаква в този гейм, Алмагро го измъкна и поведе с 3-1.

Испанецът само отвори вратата за завръщане в битката на световния №1, след като при 4-3 и 30-30 направи двойна грешка. На брейкбола Мъри атакува втория сервис на Алмагро, който успя само да забие следващия си удар в мрежата и резултатът стана 4-4. Нататък Анди започва да напипва правилната тактика и просто изтощаваше съперника със здрава защита, което му осигури тайбрек и аванс от 5-1 точки в него. Алмагро успя да намали до 5-3 и дори имаше шанс да направи още един минибрейк за 5-4, само че волето му се заби във филето на мрежата и тупна обратно в неговата половина. Испанецът все пак разполагаше с два сервиса и с първия намали до 4-6, но при втория заложи твърде много на форхенда си и след като поредната бомба с максимална мощ излезе в аут, сетът приключи.

Мъри си осигури два брейкбола почти веднага след почивката и при втория Алмагро му подари пробива с още един форхенд извън очертанията на корта. Вместо обаче да затвърди за 3-1, Анди продължаваше да не играе стабилно, намери се изправен пред точка за рибрейк и се срина с двойна грешка за 2-2 гейма. Последваха няколко по-спокойни минути, докато при 4-4 форхендът на Алмагро отново започна да се пропуква и той изостана с 30-40. Световният №1 обаче пропиля и този шанс и испанецът удържа подаването си.

Мъри продължи да натиска и в следващия сервис гейм на Алмагро и след три пропиляни шанса успя да се възползва от четвъртия след поредния форхенд в аут на испанеца – 6-5. Световният №1 мина трудно и през последното си подаване в сета, но след отразен брейкбол и пропуснат мачбол, все пак вдигна победоносно ръце за крайното 7-6(4) 7-5.

Мъри очаква на полуфинал Томаш Бердих, който се справи със 7-5 6-3 с Джо-Вилфрид Цонга.