Мъри се измъкна при завръщането си на Купа „Дейвис“. Великобритания победи Холандия

Мъри се измъкна при завръщането си на Купа "Дейвис". Великобритания победи Холандия

Купа „Дейвис“, Група Е
Великобритания – Холандия 2-1
Анди Мъри – Талон Грийкспоор 6-7(7) 6-4 7-6(5)

Великобритания победи Холандия с 2-1 в двубой от Група „Е“ на Купа „Дейвис“. Анди Мъри се завърна в игра, но едва ли ще помни с добро първия си мач в надпреварата от 2016 г. насам. Бившият №1 бе изключително колеблив в представянето си, но въпреки това съумя да избегне изненадващо поражение от Талон Грийскпоор и на няколко пъти навакса изоставане, за да се наложи с 6-7(7) 6-4 7-6(5) след почти три часа на корта.

Вторият двубой на сингъл в серията донесе успех на Холандия, след като Робин Хаасе победи Дан Еванс с 3-6 7-6(5) 6-4. Холандия вече има едно поражение на турнира, след като отстъпи на Казахстан, така че се нуждаеше от задължителен успех при дуетите, но Джейми Мъри и Нийл Супкси победиха тандема Ройер/Коолхолф с 6-4 7-6(6).

Показаното в Мадрид едва ли ще помогне за натрупването на увереност на носителя на 3 титли от Големия шлем, който ще се завърне на „мейджър“ сцената в Мелбърн през януари. Изправен срещу 179-ия в света, Анди бе по-пасивния състезател на корта, а непредизвиканите му грешки бяха значително повече от уинърите (32 срещу 19).

От другата страна на мрежата холандецът усети, че има възможност да поднесе изненада в серията между двата състава и игра много вдъхновено, залагайки често на риска. Това донесе до много позитиви, но също така и до цели 56 непредизвикани грешки.

Мъри не можеше да разчита достатъчно на първия си сервис, а съперникът му го атакуваше успешно от ретур. В същото време знаменитото посрещане на британеца отсъстваше и Грийкспоор стигна до голям брой бързи точки в своите подавания.

Andy Murray

Оспорваната битка започна още от първата част. Видяхме един единствен брейкбол, който аутсайдерът спаси без проблеми. В тайбрека Мъри допусна множество непредизвикани грешки, като по този начин пропусна много шансове да се измъкне в резултата. Единственият минипробив дойде при 7-8, като с него Талон спечели и сета – 7-6(7).

Мъри успя да се пребори за изравняване на резултата в мача след 6-4, преди третата част да ни предостави истинско зрелище.

Началото за Анди бе кошмарно, като при 1-2 не вкара нито един първи начален удар и допусна пробив. Грийкспоор затвърди и това му издейства преднина от 4-1.

Приближил се толкова близо до първата си победа в мач за Купа „Дейвис“ и то срещу бивш №1 в света, холандецът се поддаде на напрежението и допусна множество непредизвикани грешки при 4-2. Загуби подаването си на 0 и Мъри се завърна в сета.

В следващите минути силите на корта бяха изключително изравнени, като шотландецът имаше лек превес при 5-5. При 30-30 заигра много агресивно, като на няколко пъти пласираше топката близо до линиите и това му донесе успех в една от точките на мача. Брейкболът обаче бе отразен с уинър на линията, а до края на гейма 23-годишният състезател не даде повече шансове на Мъри – ас, нов печеливш удар и 6-5.

Стигна се до тайбрек, в който първият удар бе нанесен още при 1-0 за холандеца. Двамата влязоха в дълга размяна на бекхенди, като Грийкспоор първи промени посоката и след 25 удара поведе с минибрейк. Макар играта да не бе налице, шампионският дух не напусна Мъри и при 3-4 той демонстрира феноменална защита, карайки противника си да изиграе няколко допълнителни удара. Това доведе до непредизвикана грешка от младия тенисист и равенството в тайбрека бе възвърнато. След като стигна до мачбол при 6-5, Мъри вдигна натиска срещу опонента си и успя да измъкне победата след 2 часа и 51 минути на корта.