Мъри спаси 7 мачбола в епичен мач в Дубай и достигна 1/2-финал

DDF Tennis Championships, 1/4-финал

Анди Мъри – Филип Колшрайбер 6-7(4) 7-6(18) 6-1

Анди Мъри се класира на 1/2-финал в Дубай след инфарктен двубой срещу Филип Колрайбер, в който световният №1 отрази 7 мачбола, а двамата изиграха 31-минутен тайбрек във втория сет – 4-6(4) 7-6(18) 6-1.

Германецът имаше план как да противодейства на съперника си и през повечето време бе солиден, подбирайки правилните удари.

Шестият гейм обаче се проточи, а при 40-40 дроп шот на Колшрайбре не се получи по желания начин, световният №1 стигна до топката и си заслужи брейкбол след отличен пасинг шот. Все пак, 29-ият в света не се подаде на напрежението и затвори сервис гейма си за 3-3.

Първата ракета на Великобритания караше опонента си да работи усърдно за всяка точка и гонеше всичко, опитвайки постепенно да преодолее съпротивата му, наказвайки всеки удар, който не граничи с перфектността.

В деветия гейм се откри идеална възможност и пред Колшрайбер, който поведе 40-15 от посрещане. Но отличен втори сервис на Анди отрази първия брейкбол, а агресивна игра после донесе равенството преди шотландецът отново да излезе напред в резултата – 5-4.

Двамата докараха развръзката до тайбрек, в който първата двойна грешка на Мъри от началото на двубоя донесе минибрейк на съперника му.  Британецът обърна до 4-2, но при 4-4 дойде нова негова двойна грешка. Германецът пласира отличен бекхенд уинър по правата за 6-4 и имаше сетбол на свой сервис, като последва ретур в аут – 7-6(4).

В третия гейм след подновяването на играта световният №1 поведе 40-0 от посрещане, като този път материализира отличната възможност и направи първи брейк в мача. После затвърди и осъществи контрол върху сета – 3-1.

Изоставането обаче не деморализира Колшрайбер, който задържа високо ниво на тениса си и отправяше предизвикателство към световния №1 във всяко разиграване. В трудните моменти Анди намираше и хубав сервис, който го спасяваше.

При 5-4 Мъри си бе заслужил правото да подава за изравняване на сетовете, но изостана 15-40. Първият му сервис този път отказа, а на втория германецът взе топката рано от ретур и предизвика грешка от отсрещната страна на мрежата – 5-5.

В инфарктен единадесети гейм Колшрайбер си осигури поне тайбрек, а съперникът му отвърна подобаващо с бърз сервис гейм.

Шотландецът материализира първия минибрейк за 5-3, а при 6-4 имаше сетбол на свой сервис. 29-ият в света обаче отрази първата опасност с перфектен дроп шот, а после пласира форхенд уинър по диагонала за 6-6. При 7-6 Анди отново сервираше за сета, но съперникът му върна минипробива и обърна до 9-8. На мачбола световният №1 показа извънземната си класа и пласира невъзможна къса. При 10-11 трябваше да отразява нов мачбол и се справи. Попадна в идентична ситуация при 12-13 и отрази с ас, но после сбърка протоколно воле на мрежата. Така Колшрайбер вече имаше точка за приключване на мача на свой сервис, но не се възползва. Германецът сервираше за мача и при 16-15, като този път пресили форхенд. Накрая Мъри удържа и затвори сета, слагайки край на 31-минутен тайбрек– 7-6(18).

В четвъртия гейм от решаващия сет шотландецът дръпна 40-15, а на първия брейкбол наказа непремерено излизане на мрежата на съперника и проби. В следващата част бе близо до срив, след като поведе 40-0, но материализира третата възможност с ас – 4-1.

Анди се добра до скрит мачбол в следващата част, който реализира след агресивен ретур и форхенд уинър по диагонала. Така при 5-1 сервираше, за да подпечата обрата и мястото си на 1/2-финалите, като се справи категорично.