Медведев блокира пътя на Нишикори към четвърти финал в Барселона

Barcelona Open Banc Sabadell, полуфинал
Даниил Медведев – Кей Нишикори 6-4 3-6 7-5

Даниил Медведев се класира на трети финал този сезон, след като надделя над Кей Нишикори в гладиаторска битка в Барселона, продължила почти два часа и половина. Защитата на руснака бе основното оръжие, което му донесе победа с 6-4 3-6 7-5 над шампиона от 2014 г. и 2015 г. По този начин световният №14 ще играе своя седми финал в Тура, където съперникът му ще бъде Доминик Тийм, надиграл 11-кратния шампион Рафаел Надал.

Той изравни общия баланс в сблъсъците срещу японеца на 2-2 победи и взе отмъщение за загубата на финала в Бризбън по-рано през кампанията. Седмият в света може да съжалява, че не се класира на своя четвърти финал на Barcelona Open Banc Sabadell, както и на 27-и в кариерата си.

В първите четири гейма сервиращият не даде никакви шансове на съперника. Нишикори показа, че и форхендът, и бекхендът работят безотказно, след като завърши няколко удара от основната линия, а Медведев показа силата на сервиса и форхенда си.

Тенденцията се промени при 2-2, когато световният №7 направи две непредизвикани грешки, а минаващ удар от бекхенд на руснака му гарантира два поредни брейкбола. Нишикори изкара нова топка в аут и изостана с брейк.

В двубоите си през цялата седмица двукратният шампион залагаше на агресивни ретури, които създаваха много проблеми на съперниците му. Японецът започна да залага на тази стратегия при 3-4 и 15-40, когато два дълбоки ретура накараха Медведев да сгреши и да се стигне до дюс. Руснакът обаче предугади действията на опонента и поведе с 5-3 след добра игра на мрежата и втория си ас в мача.

Нишикори се задържа в сета след добра игра на мрежата, а впоследствие стигна до брейкбол, когато 14-ият в света сервираше за частта при 5-4. Медведев обаче се реабилитира – изравни за дюс след дълбок форхенд, а после наниза два поредни аса и поведе с 6-4.

medvedev

Руснакът започна да играе с по-голямо вдъхновение след почивката и веднага поведе с 30-0 от посрещане. Макар да допусна две грешки, седмият поставен показа невероятна защита и спечели последвалото дълго разиграване, за да се сдобие с точка за пробив. Форхендът на Нишикори обаче отново заработи и той се измъкна.

С напредването на геймовете двамата започнаха да поддържат ниво на първи сервис от около 70%, а Нишикори пое контрол в повечето разигравания. Японецът показа отново силата на форхенда си след два уинъра от основната линия при 2-1, но Медведев се защитаваше повече от добре и впоследствие отговори с добра контра къса и минаващ удар от движение.

Агресията на японеца му донесе дивиденти чак при 4-3, когато поведе с 40-15 и се възползва от втория си скрит сетбол след смач на мрежата. Двукратният шампион изпита трудности да изравни сетовете, но се възползва от втората си възможност и го стори – 6-3.

nishikori

Световният №7 използва психологическото си предимство и даде само три точки на опонента си в първите два гейма на решителната част – 2-0. Руснакът обаче за пореден път намери най-добрата си игра, като повиши нивото на сервиса и върна пробива след грешка на Нишикори, а впоследствие поведе с 3-2.

Нишикори се разконцентрира от този обрат и се изправи пред два брейкбола в петия гейм, дошли след добра защита на Медведев. Измъкна се след грешка на съперника, а след това му даде още един брейкбол след неуспешно воле. Въпреки проблемите трикратният финалист в Барселона изравни геймовете.

Силната игра на Нишикори от основната линия му донесе брейкбол при 4-4, който бе с цената на скрит мачбол. Защитата на руснака обаче го измъкна в поредната опасна ситуация и той принуди съперника да сервира за оставане в турнира. Нишикори се справи, но Медведев стигна до мачбол при 6-5 и предимство, възползвайки се още от първия си шанс за победа и класиране на финал – 6-4 3-6 7-5.