Медведев е шампион в Маями след шеста победа над Синер

Miami Open, финал
Яник Синер – Даниил Медведев 5-7, 3-6

Даниил Медведев е шампион на Мастърс турнира в Маями, след като постигна шеста победа от шест мача срещу Яник Синер. Финалният двубой започна на много високо ниво, но за съжаление то спадна в хода на втория сет, като за това помогнаха физическите проблеми на италианеца, който в един момент накуцваше и определено не се движеше по възможно най-добрия начин. Това, заедно със загубения равностоен първи сет, направиха обрата невъзможен.

Така в осмия си финал на това ниво Медведев достигна до своята пета Мастърс титла и първа от Торонто 2021 насам. По този начин великолепният му сезон продължава – руснакът има четири трофея през 2023-а след тези в Ротердам, Доха и Дубай. Той спечели 24 от последните си 25 мача, като единственото поражение в този период е това от Карлос Алкарас на финала в Индиън Уелс.

Синер постигна най-голямата победа в кариерата си с успеха над Алкарас на полуфинала, но силите му не стигнаха за нов голям мач и срещу Медведев, от когото загуби и на финала в Ротердам по-рано през сезона. Един от важните фактори за случилото се бе прекалено високият брой непредизвикани грешки на Синер – 36 спрямо само 21 на съперника му, който вече притежава 19 АТР титли, спечелени на 19 различни турнира.

Синер започна мача по-добре и реализира първия пробив след маратонски гейм, който приключи с чудесно стоп воле. Медведев реагира с рибрейк, демонстрирайки разнообразната си игра от дъното на корта, с която принуждаваше италианеца да бърка.

Постепенно успешните атаки на Синер ставаха все по-редки. Медведев го държеше зад основната линия и с постоянство и премерена агресия го умори допълнително.

Бившият №1 пое контрол над мача с четири поредни гейма от 5-5. Особено в началото на втория сет Синер демонстрира физическа умора и дори накуцваше. Все пак той намеси сили да продължи борбата в мача и дори върна пробива, но веднага след това допусна нов.

Четвъртият поставен не даде повече шансове на съперника си до края и след час и 34 минути на корта достигна до четвъртата си титла през годината.

Ето какво казаха двамата финалисти след мача:

Яник Синер: „Поздравления за Даниил за последните пет турнира. С твоя екип вършите невероятна работа. Започва сезона на клей, да видим как ще се представиш там. Благодарности към моя отбор. Благодаря на всички за подкрепата, тя означава много за мен. Днес не можах да играя най-добрия си тенис. Ще се видим догодина.“

Даниил Медведев: „Поздравления за Яник. Гледах полуфинала с Карлос, след такъв мач е много трудно да се възстановиш. Аз имах късмет да бъда в хотела по това време. Искам да благодаря на Жил и на всички в моя отбор, както и на тези, които ме подкрепят пред телевизорите вкъщи.“

„Мога да бъда спокоен и да се контролирам, когато играя на истински хард корт, какъвто е тук. Искам да благодаря и на всички зрители. Веднъж играх тук след полунощ и мислех, че няма да има никой, но напротив. Обичам ви и ще се видим догодина.“