Един пробив бе достатъчен на Медведев за нова победа срещу Зверев

ATP Finals, групова фаза

Даниил Медведев – Александър Зверев 6-3, 6-7(3), 7-6(6)

Даниил Медведев е първият полуфиналист на тазгодишните Финали на ATP в Торино. Руснакът надделя над Александър Зверев в оспорвана трисетова битка и отново излезе на първо място в своята група. Това бе пета поредна победа на Медведев над германеца, както и негова седма последователна на Финалите.

В хода на мача Зверев записа повече уинъри (48-36) и по-малко непредизвикани грешки (25-27), но въпреки това Медведев бе по-резултатен както на сервис (78-75), така и на ретур (34-29). Руснакът реализира само един от четирите си брейкпойнта (25%), но това се оказа напълно достатъчно, тъй като неговият опонент не достигна до нито една възможност за пробив.

Зверев стигна до два поредни брейкпойнта още в първия гейм, но Медведев спаси първия с ас, а впоследствие световният №3 допусна непредизвикана грешка и в крайна сметка руснакът спечели подаването си. Това се оказа началото на силна серия за шампиона на US Open, чийто сервис и днес беше на много високо ниво, докато Зверев показа доста колебания в дефанзивен план. Това помогна на Медведев да реализира ранен пробив и да натрупа комфортен аванс от 3-0.

Следващите геймове изобилстваха от дълги разигравания, в които Медведев показа повече самообладание и физическа издръжливост. Руснакът се движеше чудесно по корта и през повечето време успяваше сравнително лесно да неутрализира атаките на Зверев. До края на сета Медведев не позволи на опонента си да стигне до нова възможност за пробив и съхрани преднината от три гейма, като по този начин надделя с 6-3 в първата част.

Вторият сет започна по аналогичен начин, но при разменени роли, като този път Зверев отрази два брейкпойнта и спечели подаването си в откриващия гейм, но Медведев бързо възстанови равенството. Германецът бе много ефективен на първи сервис, като това бе основната причина да успява да поддържа темпото на Медведев, който доминираше във всички останали компоненти от играта. Никой от двамата опоненти не успя да реализира пробив в хода на целия сет и така се стигна до тайбрек.

В него се разигра доста спорна ситуация, която до голяма степен определи изхода от втората част. При резултат 1-1 съдията отсъди престъпване на линията при втори сервис на Медведев. Руснакът не бе съгласен с това и поиска видео повторение. Ситуацията бе доста сложна и реферът Мохамед Лаяни се поколеба, но въпреки това не промени решението си и точката бе за Зверев.

Това определено разстрои Медведев и наруши ритъма му, а неговият опонент се възползва от това. В следващите разигравания Зверев пласира два аса, като Медведев оспори и двете ситуации, но преценката му се оказа грешна. Това, както и няколко леко провокативни реакции, настроиха публиката срещу руснака. Промяната на атмосферата в залата даде допълнителен импулс в играта на Зверев и той изравни резултата в мача след 7-6(3).

Заключителният сет бе напълно равностоен, като в първите десет гейма никой от двамата не успя да стигне до брейкпойнт. При 4-4 и 40-0 в своя полза Медведев показа доста нетипична за него липса на самообладание. След бекхенд нз Зверев руснакът поиска „ястребово око“, тъй като според него топката бе аут. Повторението обаче показа, че тя видимо е в корта, като дори не е на линията.

В следващото разиграване Медведев отново оспори решението на лайнсмена, според което атаката му е била аут, но и в този случай повторението не бе в полза на световния №2. Въпреки това шампионът на US Open спечели гейма след бекхенд в мрежата на Зверев и направи резултата 5-4 в своя полза.

Германецът обаче възстанови равенството, след което пред него се откри първата възможност за пробив в сета. Медведев обаче пласира два последователни аса и се доближи само на гейм от победата, връщайки си водачеството при 6-5. Зверев обаче не позволи на опонента си да реализира решаващ брейк и отново спечели подаването си на 15, довеждайки нещата до нов тайбрек.

Той започна по-добре за германеца, който поведе с 4-2. Медведев започна да излиза по-често на мрежата и това подтикна Зверев да търси минаващи удари, но допусна няколко грешки и руснакът стигна до два поредни мачбола. Те обаче бяха спасени след ас на олимпийския шампион и неуспешна атака „сервис-мрежа“ от страна на Медведев. Веднага след това обаче пред руснака се откри нова възможност за спечелването на мача, която бе оползотворена след бекхенд в мрежата на Зверев и шампионът на US Open триумфира с 6-3, 6-7(3), 7-6(6) след 2 часа и 40 минути на корта.