Медведев с обрат срещу Хуркач, девета поредна победа за Иснър

ATP Masters 1000 Торонто, четвъртфинали

Даниил Медведев – Хуберт Хуркач 2-6, 7-6(6), 7-6(5)

Джон Иснър – Гаел Монфис 7-6(5), 6-4

Поставеният под №1 Даниил Медведев бе на две точки от загубата, но успя да овладее нервите си и да стигне до обрат с 2-6, 7-6(6), 7-6(5) срещу Хуберт Хуркач, за да се класира за полуфиналите на Мастърс турнира в Торонто.

Именно полякът отстрани Медведев в четвъртия кръг на Уимбълдън, а реваншът от гледна точка на руснака не дойде никак лесно. Световният №2 реализира 38 уинъра, включително и 23 аса, а съперникът му така и не загуби сервис гейм в хода на целия мач.

„Той имаше своите шансове и може би бе по-добрият играч поне два сета, но това е тенисът. И двамата имаме чудесни сервиси и аз успях да пласирам няколко аса, когато имах нужда“ – коментира Медведев след мача.

Действително мачът премина с доминация на сервис, макар и в първия сет да не бе точно така. Двойна грешка на Медведев доведе до пробив за 4-2 в полза на Хуркач, а недоволен от ветровитите условия руснакът предаде сета с още един брейк, като общо в цялата част направи 16 непредизвикани грешки.

Хуркач бе на много високо ниво от дъното на корта, но и Медведев заигра по-стабилно във втория сет. При 2-3 финалистът от Australian Open отрази два брейкбола, а до края на сета даде само две точки на сервис, за да се стигне до тайбрек. В него смаш в мрежата на поляка донесе сетбол за съперника му и той не сбърка.

В началото на решителния сет и двамата имаха шансове да поведат с пробив, но до такъв така и не се стигна. В него отново разликата бе минимална – два бекхенда на Хуркач се оказаха прекалено дълги, а ас №23 за Медведев сложи край на мача.

Преди турнира руснакът обяви, че всичко друго освен финал ще е провал. За да изпълни тази своя цел-минимум, поставеният под №1 ще трябва да победи Джон Иснър на полуфинала. Американецът удължи своята победна серия на девет мача, след като в мач на ветерани във форма победи Гаел Монфис след 7-6(5), 6-4.

TORONTO, ON – AUGUST 13: John Isner (USA) shakes hands with Gael Monfils (FRA) after winning his National Bank Open tennis tournament quarterfinals match on August 13, 2021, at Aviva Centre in Toronto, ON, Canada. (Photo by Julian Avram/Icon Sportswire via Getty Images)

36-годишният Иснър отново демонстрира, че играе най-добрия си тенис в Северна Америка, като има 11 победи в последните си 12 мача, включително и титла №16 на ниво АТР, която дойде на любимия му турнир в Атланта.

Мачът бе под №13 в съперничеството му с французина, като Монфис имаше предимство от 7-5 успеха. Иснър реализира 13 аса и отрази единствения брейкбол на съперника в целия мач, за да стигне до първи Мастърс полуфинал от Маями 2019, когато загуби финала от Роджър Федерер.

„Не се справих особено добре на АТР Къп (през 2020), когато играх с него (Медведев), така че ще трябва да променя тактиката. Определено играя по-добре, отколкото тогава. Той е изпълнен с увереност. Ще тича, ще връща много ретури. Има причина да е №2 в света. Ще трябва да играя добре.“

В първия сет срещу Монфис американецът стигна до шест брейкбола, но не можа да реализира нито един от тях. В тайбрека Монфис изравни от 1-5, но все пак съперникът му успя да го спечели с ас при сетбола.

Във втората част Иснър започна да доминира на втори сервис на французина, който направи двойна грешка, за да допусне единствения пробив в мача при 5-4, след което американецът нямаше проблеми да стигне до победата в своя сервис гейм.