Медведев срещу Фонини на четвъртфинал в Шанхай

Rolex Shanghai Masters, осминафинали
Даниил Медведев – Васек Поспишил 7-6(7) 7-5
Фабио Фонини – Карен Хачанов 6-3 7-5

Даниил Медведев се изправи пред голямо препятствие в лицето на Васек Поспишил в Шанхай, но се класира на 12-и четвъртфинал за сезона. Световният №4 отрази пет сетбола в първата част и обърна развоя на събитията, за да спечели със 7-6(7) 7-5 и така да регистрира своята 56-а победа за сезона.

Руснакът вече има 43 успеха на хард, с което също води пред останалите тенисисти в Тура. Във финалната осмица той ще играе срещу Фабио Фонини, който елиминира Карен Хачанов след 6-3 7-5. Това ще бъде трети двубой между Даниил и италианеца, като до момента двамата си делят по една победа.

През януари Поспишил се подложи на операция, която бе част от лечението на дискова херния. Той пропусна няколко месеца игра и се завърна на Уимбълдън, където претърпя поражение от Феликс Оже-Алиасим още в първи кръг. Записа престижен успех в пет сета на US Open над Карен Хачанов, а в Шанхай впечатли с чисти победи срещу Диего Шварцман и Жоао Соуса, в които спечели средно 95,5% от точките на първи сервис.

В началото Поспишил водеше истински битки в собствените си подавания, като първия шанс за Медведев дойде в петия гейм, но канадецът успя да се измъкне. 248-ият в света излизаше често на мрежата и създаваше проблеми на руснака, а тази тактика бе приложена успешно в шестия гейм, за да може 29-годишният тенисист да получи аванс от пробив и 4-2.

Веднага след това Васек разчиташе на сервиса си, за да отрази точка за рибрейк, но не се справи със задачата да затвори сета при 5-3 и Медведев остана в частта. Поспишил обаче направи няколко дълбоки ретура и стигна до три поредни сетбола. Този път световният №4 трябваше да вади най-доброто от арсенала си, за да може да вкара впоследствие сета в тайбрек.

Канадецът се чувстваше повече от уверен и продължаваше да излиза на мрежата, а с тази тактика поведе с 4-1 точки. Въпреки че Медведев заличи аванса му, то Поспишил стигна още на два пъти до сетбол след технични отигравания. Руснакът обаче показа перфектна защита и обърна развоя на събитията, за да поведе в частите след 7-6(7).

Нямаше как вече канадецът да не е повлиян от случилото се след почивката. Той спечели само точка в първите два гейма, но веднага върна пробива след непредизвикана грешка от бекхенд на Медведев, последвана от двойна.

В седмия гейм Поспишил можеше дори да поведе, но руснакът отрази три брейкбола. При 5-6 пък канадецът сгреши опит за къса топка и четвъртият в света получи мачбол. Направи добър ретур и продължи към четвъртфиналите.

Fabio Fognini, Shanghai 2019

Междувременно Фабио Фонини отстрани Карен Хачанов, за да се класира за първи път на четвъртфиналите в Шанхай. Световният №12 навакса пробив пасив във втория сет и макар да вкара едва 48% от първите си сервиси в игра, елиминира деветия в ранглистата след 6-3 7-5.

След като във втори кръг влезе в остър спор с Анди Мъри, сега Фонини отново привлече вниманието върху себе си. Той получи предупреждение от съдията на стола за неспортсменско поведение, включващо плюене по посока на един от реферите на линията. Влезе и в размяна на реплики с главния съдия, а в крайна сметка успя да повлияе на руснака и да надделее, за да вземе реванш от него за загубата на четвъртфиналите в Пекин преди седмица.