Модерна класика: Джокович изпрати Сърбия на финал след зрелище срещу Медведев

ATP Cup, полуфинал
Сърбия – Русия
Новак Джокович – Даниил Медведев 6-1 5-7 6-4

Сърбия е първият финалист на ATP Cup. Новак Джокович надделя над Даниил Медведев в един от най-драматичните и красиви мачове в три сета, на които сме ставали свидетели – 6-1 5-7 6-4 след близо три часа игра.

Двубоят на двойки остава без значение за крайния изход от серията, след като по-рано днес Душан Лайович поднесе изненада срещу Карен Хачанов и даде аванс на сърбите.

Въпреки слабото начало пък Даниил Медведев за пореден път доказа, че може да бъде напълно равностоен на Голямата тройка, дори и в моментите, в които трите легенди показват най-добрия си тенис.

Трябва да отбележим и прекрасната атмосфера в Сидни. Особено сериозна бе подкрепата за сръбския лагер, от който неколкократно коментираха как се чувстват сякаш играят у дома.

Djokovic Medvedev

В началото на мача световният №2 се приближи до съвършенството. Ноле знаеше, че съперникът му може да му бъде равностоен от основната линия и ръководеше брилянтно играта, извиквайки го на мрежата и разнообразявайки в точните моменти.

Всичко в играта на сърбина се получаваше и темпото не падаше. Първите шест гейма си заминаха неусетно, като в тях Джокович бе загубил общо две точки на начален удар и беше реализирал два пробива, стигайки близо до трети.

При 1-5 Медведев най-после успя да създаде проблеми на съперника си и да си изработи възможност на връщане на един от брейковете, но това не бе достатъчно и сетът завърши за 32 минути – 6-1.

Djokovic 2

Когато Новак поведе със сет и пробив след откриващия гейм на втората част, мнозина бяха готови да отпишат съперника му. Най-доброто от мача обаче тепърва предстоеше.

Последва изключителен гейм, продължил над 12 минути. Всяка точка бе отделна битка, а феноменалните отигравания се редуваха от двете страни на мрежата. Руснакът играеше все едно двубоят тепърва започва, спаси шест геймбола и при четвъртата си възможност върна пробива с прекрасен минаващ удар.

Ролите бързо се размениха и инициативата премина в ръцете на световния №5. Медведев бързо успя да пробие още веднъж за 3-1, а впоследствие издържа на нов натиск на съперника си със систематични атаки от основната линия. Резултатът – счупена ракета от страна на носителя на 16 титли от Големия шлем.

Medvedev

На моменти Джокович изглеждаше безпомощен, но в изключителната борба между двамата всичко опираше до няколко удара и печелившият се менеше почти всяка точка. При 2-4 Ноле отново бе лишен от пробив при първия си брейкбол, но стигна до втори и този път опонентът му сгреши.

За пореден път инициативата премина от ракетата на единия в тази на другия и сърбинът бързо стигна до 4-4.

Медведев обаче „уби“ инерцията, набрана от противника му след нов изтощителен гейм за двамата, в който вторият в света така и не се добра до брейкбол. За сметка на това Джокович имаше предимството на последователни леки подавания в края на сета и много бързо напрежението отново се пренесе в половината на Русия.

Характерът на Даниил бе демонстриран при 5-5 и 30-30, когато той реши да изпълни втория си начален удар със силата на първи, хващайки ъгъла на сервис полето – нещо, което предизвика невярваща усмивка дори на лицето на неговия противник.

Ноле трябваше да сервира за оставане в сета и направи резултата в подаването си 30-30 след виртуозна игра на мрежата. Момент по-късно обаче допусна двойна грешка и съперникът му материализира още първия си шанс да затвори втората част – 7-5.

Двамата се насладиха на няколко по-спокойни гейма, преди Новак отново да бъде принуден да премине през дюс в четвъртия. Все пак се спаси, макар равенството да не дойде лесно – 2-2. Последваха проблеми за руснака. Резултатът стана 0-30, след като Джокович демонстрира феноменална защита, преди да издебне момента, в който да свали топката в краката на опонента си. Петият в света изравни, но при 30-30 Ноле започна офанзива още от ретура и не спря, докато не стигна до уинър и брейкбол. И този път обаче Медведев не трепна, намирайки такъв ъгъл с удара си, че съперникът му трябваше да хвърли ракетата си в опит да играе с топката. Няколко дюса по-късно руснакът допусна двойна грешка за нов брейкбол и този път пробивът стана факт след ново изумително разиграване:

Световният №2 може и да поведе с брейк в третия сет, но борбата далеч не приключи. Мрежата върна жеста в началото на шестия гейм, а впоследствие Даниил пласира уинър в ъгъла на корта за 0-30. Новак изравни след поредното нереално разиграване, а след това се приближи до затвърждаване на пробива с ас. Лобът на съперника му не намери целта – 4-2.

Битката продължи до самия край на срещата. При 5-4 Джокович сервираше за победата и поведе с 30-0, но Медведев просто отказваше да се предаде. Три поредни удара на основната линия намалиха на 15-30, а в следващите две разигравания руснакът отново намери линиите и съумя да си издейства брейкбол. Новак отговори с точка, в която не даде шанс на противника си, но при дюса намери мрежата – нов шанс за пробив. Последва точка, която спокойно може да се нареди сред най-добрите за всички времена. Двамата разиграха топката в непосредствена близост до мрежата, но сърбинът някак успя да я насочи покрай опонента си и да отрази и тази опасност.

При поредното 40-40 станахме свидетели на надстрелване от основната линия, в края на което малко не достигна на Медведев да завърши с къса – първият мачбол стана факт. Мачът просто не трябваше да свършва – Даниил завърши с уинър от бекхенд по правата. Джокович отрази още един брейкбол, преди да изпрати Сърбия на финал.

На него те ще срещнат Испания или Австралия.