Монфис не успя да бъде равностоен на Тийм

Australian Open, 1/8-финал
Доминик Тийм – Гаел Монфис 6-2 6-4 6-4

Доминик Тийм нямаше никакъв проблем с класирането си на 1/4-финалите на Australian Open. Австрийският тенисист записа шестата си поредна победа над Гаел Монфис (6-0) без да се изправи пред нито една точка за пробив в целия мач. Световният №5 за първи път достигна топ 8 в Мелбърн, като измежду турнирите от Големия шлем, и като изключим Ролан Гарос, бе стигал финалната осмица само на US Open през 2018 година.

„Мисля, че изиграх най-добрия си мач досега. Чувствах се много добре. Резултатът малко лъже за това колко труден бе мачът. Успявах да играя добре в подаванията си. Много съм щастлив, защото за първи път съм на 1/4-финал“, каза Тийм.

„Водя срещу Гаел с 6-0, но мисля, че в първите ни две срещи той водеше със сет и брейк, така че имам и късмет все още да нямам загуба от него. Срещали сме се все в по-късните фази на турнирите, а аз винаги съм успявал да играя най-добрия си тенис срещу него“.

Thiem

Монфис трябваше да спасява брейкбол още в пърия си сервис гейм. И въпреки че се справи, допусна брейк в следващото си подаване – 1-2, а до края на първия сет опонентът му взе още един гейм от посрещане – 2-6.

В седмия гейм на втория сет Тийм отново притисна французина и го проби, като това му бе достатъчно да поведе и с 2-0 сета, след като продължаваше да няма никакви притеснения в своите сервис геймове – 6-4.

В следващата част Доминик направи ранен брейк, а до петия гейм пропусна общо шест брейкбола, които можеха да му донесат още по-изразителен аванс. В крайна сметка световният №5 не предостави шанс на опонента си и се класира напред – 6-4.