Монфис разпиля Соуса, Бердих обърна Чорич

Rogers cup, I кръг

Гаел Монфис – Жоао Соуса 6-3  6-3

Гаел Монфис разпиля Жоао Соуса в мача си от първи кръг на Rogers cup в Торонто и намери място в следващия етап от турнира след 6-3 6-3.

Французинът започна по абсолютно категоричен начин срещу коравия Жоао Соуса. Поставеният под №10 в основната схема на турнира правеше каквото си поиска на корта и профуча през първите четири гейма от двубоя за отрицателно време – 4-0.

Отпускане на Гаел обаче доведе до това, че трябваше да спасява две точки за пробив в петия гейм. Брилянтният му сервис обаче почти отказа роденият в Гимараеш португалец. Той обаче отново се добра до брейкбол, а опонентът му допусна двойна грешка за 4-1.

Соуса получи вдъхновение и изненада съперника си, започвайки да играе по съвсем различен начин. Взе подаването си за първи път в мача, а после проби отново в седмия гейм, когато при 40-30 стана изключително агресивен, прати Монфис далеч зад основната линия, а после излезе на мрежата и с премерено стоп воле намали на 3-4.

Френският тенисист дръпна 40-15 на подаването на португалеца. Опонентът му спаси първия брейкбол, а после Мофис пробва минаващ удар, но изкара топката в ату и се стигна до дюс. Той обаче взе предимство, а двойна грешка на съперника му спечели гейма. Гаел после лесно затвърди и спечели сета – 6-3.

След почивката поставеният под №10 в основната схема пропусна отличната възможност да има психологическо предимство и през втората част, когато евтино пропиля три възможности да пробие

Най-хубавата точка за атрактивния Монфис дойде, когато в четвъртия гейм той поведе 30-0 – Соуса излезе на мрежата и пласира отличен дроп шот, но опонентът му разчете действията му и успя да спечели разиграването от много неизгодна позиция. Французинът после направи мощен ас, а след това взе и подаването си, записвайки бърз сервис гейм – 2-2.

Португалският тенисист обаче бе предаден от сервиса си и тотално се срина до края на двубоя. Спря да бъде толкова ефективен и не заслужи мястото си във втори кръг след 3-6.

В останалите мачове, които приключиха, Раджийв Рам победи Ернест Гулбис – 6-4 6-2, Лука Пуи би Емилио Гомес – 6-7(8) 6-4 7-5, а Томаш Бердих драматично обърна Борна Чорич – 4-6 6-1 6-4