Монфис се справи с Кукушкин и очаква Циципас или Щруф на четвъртфиналите

Sofia Open, осминафинал
Гаел Монфис – Михаил Кукушкин 7-5 6-3

Гаел Монфис изигра нов много добър мач в София и се класира за четвъртфиналите на турнира след двусетова победа над Михаил Кукушкин. През по-голямата част от времето двубоят бе равностоен, но бившият №6 показа по-постоянна игра и в крайна сметка се наложи със 7-5 6-3.

В следващия кръг французинът ще се изправи срещу Стефанос Циципас или Ян-Ленард Щруф.

Срещата започна неприятно за Монфис, който изпитваше затруднения да вкара първи сервис и допусна няколко двойни грешки в откриващия гейм. Това, както и стабилната игра на опонента му, доведе до цели пет брейкбола, последният от които бе завършен с безупречен бекхенд по правата на казахстанеца.

Отговорът на французина обаче не закъсня. Поведе с 40-15, но не реализира нито един от двата си шанса, тъй като съперникът му се измъкна с убедителен сервис и добре проведено разиграване. При дюса Монфис стигна до наглед трудна за спасяване къса на Кукушкин и отговори със своя къса по диагонала, за да си издейства нова възможност. Последва нова дълга точка, в която двамата разменяха удари от основната линия и резултатът бе изравнен.

Гаел използва набраната инерция, спечели подаването си на 0, а при 15-15 в четвъртия гейм излезе като победител в нова изключителна точка, през по-голямата част от която бе в по-неудобната позиция. Успешен ретур му осигури два шанса да поведе с 3-1, но Кукушкин реагира с три стабилни сервиса и върна равенството в геймовете.

След това мачът се поуспокои, като и двамата се представяха стабилно на начален удар. Това продължи до 6-5, когато казахстанецът трябваше да сервира за оставане в сета. При тази ситуация последва нов рив в играта на Кукушкин. Загуби ново дълго разиграване, след което допусна и двйна грешка, която се опита да спаси с обжалване, но топката дори не бе близо до линията. Резултатът стана 15-40 и при втория сетбол Монфис се възползва от втория сервис, завършвайки с ретур по късия диагонал- 7-5.

Сблъсъкът продължи да бъде все толкова оспорван и във втората част. В третия гейм обаче преимуществото бе на страната на Кукушкин. Агресията в играта му донесе дивиденти, като няколко добре пласирани дълбоки форхенда му осигуриха аванс от 40-15. При брейкбола атакува топката още от ретур и бързо навлезе в корта, за да завърши с воле – 2-1.

Не успя обаче да задържи нивото в опита си да затвърди пробива и съперникът му поведе с 30-15 след две негови грешки. Монфис стигна до два шанса за рибрейк след форхенд уинър, но пропиля първия след грешка именно от тази страна. При втората си възможност пласира дълбок ретур и пое инициативата, което доведе до нов аут от ракетата на Кукушкин – 2-2.

След като пропусна предимство от пробив и в двата сета, световният №55 сякаш позагуби концентрация и започна да греши по-често. До края на срещата Монфис играе много освободено и се възползва от влошаването на играта на противника си, записвайки нов брейк. Мачът завърши при 7-5 6-3.