Монфис спечели френското зрелище с Робер и записа победа №350 в тура

Australian Open, III кръг
Гаел Монфис – Стефан Робер 7-5 6-3 6-2

Гаел Монфис се класира едва за втори път за осминафиналите на Откритото първенство на Австралия в 11-о си участие в Мелбърн. В третия кръг Монфис спечели зрелищна френска битка с квалификанта Стефан Робер, който бе единственият оцелял от пресявките играч до тази фаза, със 7-5 6-3 6-2.

Ветеранът Робер, който е №225 в световната ранглиста, в големи периоди бе равностоен на Гаел, а през целия мач двамата забавляваха публиката с изпълненията си, които на моменти правеха така, че мачът да изглежда като демонстративен. Но съвсем не бе такъв и залогът бе място сред последните 16 в турнира.

Монфис навакса изоставане от два пробива и 2-5 в първия сет и го затвори с пет поредни гейма на сметката си. Във втората част световният №25 отново се наложи да обръща след 0-3 и две загубени свои подавания, като този път спечели 9 поредни гейма – 6 да приключи втората част и още три на старта на третата.

Робер съумя да върне единия брейк изоставане, но след час и 45 минути всичко приключи.

Монфис наниза 10 аса и реализира 9 от 16-те брейкбола, до които достигна. Робер пък беше безгрешен при възможностите си за пробив – 5 от 5.

Успехът бе юбилеен №350 за Монфис в ATP веригата. В спор за място на четвъртфиналите той очаква Андрей Кузнецов.

Световният №74 победи 30-годишния израелец Дуди Села със 7-5 3-6 6-1 7-6(4) след два часа и 40 минути игра и на осминафиналите ще опита за първи път в кариерата си да победи френския тенисист, от когото загуби два пъти през миналия сезон.