Монфис загуби още на старта в Хале

NOVENTI Open, първи кръг
Пиер-Юг Ербер – Гаел Монфис 7-6(6) 6-4

Пиер-Юг Ербер нанесе поражение на сънародника си Гаел Монфис още на старта на турнира в Хале. Специалистът на двойки надигра поставения под №5 в схемата французин със 7-6(6) 6-4 в оспорван двубой и по този начин Монфис загуби втори пореден двубой.

В следващата фаза 28-годишният френски тенисист ще се изправи срещу Рудолф Мьолекер или Сергий Стаховски.

Ербер проби още в първия гейм от мача и си осигури крехка преднина, а след това Монфис отрази два брейкбола в петия гейм. Във всяко от следващите си две заставания на линията за сервис петият в схемата спасяваше по точка за пробив, втората от които бе с цената на сетбол за съперника.

В най-важния момент ретурът на 32-годишния французин проработи и той изравни за 5-5, след което прати сета в тайбрек. Там навакса изоставане от 3-6, но с четвъртия си сетбол Ербер най-накрая приключи развръзката в сета – 7-6(6).

След почивката Монфис подобри процента спечелени точки на първи сервис, но отново пръв до точка за пробив стигна опонентът му. Световният №16 отново имаше отговор и остана в мача при резултат 4-4.

Ербер обаче проби точно в най-важния момент – за 6-4, и така сложи край на участието на сънародника си в Хале.

По-рано през деня Стийв Джонсън отстрани представителя на домакините Филип Колшрайбер след 6-3 6-3, докато Раду Албот започна с успех над Матю Ебдън – 5-7 6-1 6-4.

Карен Хачанов трябваше да се изправи срещу Дамир Джумхур, но тенисистът от Босна и Херцеговина се отказа поради контузия в рамото. „Щастливият губещ“ Миомир Кецманович ще заеме мястото му в мача срещу руснака.