Муте шокира Шаповалов на 1/8-финала в Ещорил

Millenium Estoril Open, 1/8-финал

Денис Шаповалов – Корентен Муте 4-6, 6-2, 4-6

Световният №73 Корентен Муте поднесе най-голямата сензация от началото на ATP 250 турнира в Ещорил, като елиминира поставения под №1 Денис Шаповалов след успех в три сета. Шапо, който се включи в турнира на мястото на Григор Димитров, бе водач на схема за втори път в кариерата си след миналогодишното издание на Sofia Open. Историята обаче се повтори и канадецът отново отпадна още след първия си мач.

В спор за място на полуфиналите Муте ще се изправи срещу победителя от мача между Пиер-Юг Ербер и Алберт Рамос-Виньолас.

Шаповалов бе по-агресивен на сервис и записа повече асове (3-1), но и направи много повече двойни грешки (8-2). Муте спечели повече точки на сервис (55-48), като в крайна сметка това се оказа решаващо, тъй като в хода на мача и двамата опоненти реализираха еднакъв брой пробиви (по четири).

Шаповалов на три пъти повеждаше в началото, но при резултат 3-2 канадецът пропусна три поредни брейкпойнта и позволи на Муте отново да изравни, след което французинът записа пробив и осъществи пълен обрат, повеждайки с 5-3. Световният №14 редуцира пасива си, но Муте отговори с гейм на нула, който му донесе успеха с 6-4 в първия сет.

Първата ракета на Канада реагира по чудесен начин и в началото на втория сет реализира ранен пробив, който му помогна да поведе убедително с 3-0. Шаповалов съхрани разликата от три гейма и при 5-2 стигна до сетпойнт, който обаче не успя да реализира. Малко след това Муте отрази още една възможност за спечелването на сета от страна на първия поставен, но Шапо все пак успя да се наложи и да триумфира с 6-2 във втората част.

Муте пръв взе преднина в заключителния сет, но неговият опонент съумя да обърне резултата и да поведе с 3-1. Това обаче не обезвери французина, който първо проби и възстанови равенството, след което записа два поредни гейма на нула, правейки резултата 5-3 в своя полза. Шаповалов върна интригата, като спечели подаването си в деветия гейм, но след това Муте спечели нов гейм на нула и по този начин триумфира с 6-4, 2-6, 6-4 след малко повече от два часа на корта.