Музети с дебютна ATP титла след спектакъл в Хамбург

Hamburg European Open, финал

Карлос Алкарас – Лоренцо Музети 4-6, 7-6(6), 4-6

Лоренцо Музети влезе в клуба на ATP шампионите. Италианецът триумфира с титлата на турнира в Хамбург след драматична победа над Карлос Алкарас на финала. Световният №62 пропусна пет мачбола във втория сет, но въпреки това запази самообладание и успя да се наложи над първия поставен, спечелвайки първия си трофей в Тура.

Музети допусна по-малко двойни грешки в хода на двубоя (2-3) и спечели 78% от точките си на първи сервис (46/59) срещу 66% за Алкарас (42/64). Италианецът бе значително по-ефективен и при шансовете си за пробив, реализирайки 4 от 6 (67%), докато Алкарас оползотвори само два от петте брейкпойнта, които се откриха пред него (40%).

Очакванията за зрелищен сблъсък започнаха да се оправдават още в първите минути на двубоя. Двамата опоненти си размениха по един пробив в самото начало, след което равенството се запази до 3-3. Алкарас бе на път да си върне водачеството, но при 30-0 в седмия гейм допусна няколко непредизвикани грешки, които предоставиха брейкпойнт на Музети. Последва дълго разиграване, завършило с бекхенд в мрежата от страна на Алкарас и така италианецът отново се оказа напред в резултата.

Музети продължи да се стреми към по-дълги разигравания, като в същото време често променяше посоката на атаките си. Това му позволи да контролира случващото се на корта и да затвърди брейка, увеличавайки преднината си на 5-3. Алкарас опита да постави опонента си под напрежение, но този път италианецът не му позволи да върне пробива и спечели откриващия сет с 6-4.

Вторият сет започна така, както и първият – с пробив за Музети. Алкарас спаси брейкпойнт в дългия и оспорван откриващ гейм, но световният №62 стигна до нова възможност, при която испанецът изпрати топката в мрежата при опит за слайс. Музети увеличи аванса си с гейм на нула, но Алкарас също не загуби точка при следващото си подаване и намали резултата на 2-1.

Испанецът бе много близо до ново изравняване на резултата, след като в седмия гейм стигна до три поредни брейкпойнта. Музети обаче отново демонстрира завидно хладнокръвие, като бе подпомогнат и от още няколко грешки на световния №6. При 40-40 италианецът пласира първия си ас в мача, последван от форхенд уинър по правата за 5-3.

Алкарас редуцира пасива си, но при 0-15 бе ощетен от съдията. Испанецът пласира къса топка, която Музети отигра, но възпитаникът на Хуан Карлос Фереро претендираше, че преди това тя е тупнала на корта за втори път. Точката бе отсъдена в полза на Музети, макар че телевизионните повторения показаха ясно, че преценката на Алкарас е била правилна.

Музети стигна до две поредни шампионски точки и изглеждаше, че съвсем скоро ще запише името си сред ATP шампионите. Италианецът обаче изпрати топката в аут при атака с форхенд по диагонала, след което Алкарас пласира зрелищен минаващ удар. Първият поставен стигна до точка за пробив, при която форхендът отново предаде Музети и така резултатът стана 5-5.

Роденият в Карара тенисист отново бе много близо до триумфа, след като стигна до три последователни мачбола в тайбрека. Алкарас обаче избегна опасността след две грешки на своя опонент, последвани от много прецизен минаващ удар. Пред испанеца се откри възможност за спечелването на сета, при която Музети допусна двойна грешка и така резултатът в мача бе изравнен след 7-6(6).

В заключителния сет опонентите демонстрираха изумителен тенис, с който на няколко пъти накараха зрителите да ги аплодират на крака. В първите девет гейма и двамата бяха непоклатими на сервис, като Музети пропусна брейкпойнт при 3-2. Италианецът обаче продължи да атакува и стигна до шеста възможност за спечелването на мача. Този път обаче Алкарас се пречупи под напрежението и изпрати топката в аут, като по този начин Музети триумфира с 6-4, 6-7(6), 6-4 след малко под три часа игра.