На ръба на пропастта: Федерер оцеля в 5-сетова драма срещу Милман

Australian Open, трети кръг
Роджър Федерер – Джон Милман 4-6 7-6(2) 6-4 4-6 7-6(10-8)

Роджър Федерер бе близо до сензационна загуба от Джон Милман в трети кръг на Australian Open, но оцеля в 5-сетова драма 4-6 7-6(2) 6-4 4-6 7-6(10-8). Така носителят на 20 титли от Големия шлем се спаси от това да изживее отново кошмара от US Open преди две години срещу същия съперник. Победата за Федерер е юбилейна №100 в Мелбърн и така той се превърна в първият в историята с поне 100 „мейджър“ успеха на поне два турнира от Шлема.

Роджър сложи край на серия от три поредни 5-сетови загуби в турнири от Големия шлем. Той отстъпи на Григор Димитров на US Open 2019, на Новак Джокович на Уимбълдън 2019 и на Кевин Андресън на Уимбълдън 2018.

„Боже, беше наистина трудно. Мислех, че ще загубя и може би трябваше да загубя. Джон изигра страхотен мач, той заслужава всички комплименти. Голям боец е и много приятен човек. През цялото време мачът се развиваше много тежко за мен, той правеше всичко както трябва“, каза световният №3.

„Още в началото видях, че тази вечер нещата ще са сложни. Страхотен мач. Джон също толкова заслужава победата. Трябваше да нaмеря начин как да направя нещо в неговите подавания. Той по принцип няма толкова силен сервис, но игра безупречно. Той доминраше с диагоналите от форхенд и бекхенд. Постепенно подредих нещата в моите сервис геймове, но през цялото време не се чувствах добре. Той играеше на много високо ниво“.

„Във важните моменти не успявах да правя точно това, което искам. Той заслужава много подкрепа. Боец е и го показа днес“.

През 2018 година на US Open Роджър напусна турнира в осминафиналите след сензационна загуба от Милман, който по това време бе №55 в света. Маестрото изигра един от най-слабите си мачове тогава и загуби с  6-3 5-7 6-7 (7) 6-7(3), като така лиши и феновете от дългоочакван мач срещу Новак Джокович на 1/4-финалите.

До онзи момент австралиецът нямаше победа над играч от топ 10 и никога не беше по-напред от 49-то място в света, а през октомври 2017 дори изпадна до номер 218. Никога не е печелил титла на сингъл в кариерата си. През 2018 година Милман стана и сред малцината с ранкинг извън топ 50, които са побеждавали Федерер в турнири от Големия Шлем.

roger federer 2

Двубоят не започна по вкуса на на швейцареца и той инкасира пробив за 1-3. В края на сета световният №3 се възползва от напрежението в играта на съперника си и направи рибрейк за 4-5, но изненадващо след това загуби сервис гейма си, а с това и сета – 4-6.

В много равностоен втори сет Роджър бе единственият, който стигна до брейкбол. В единадесетия гейм носителят на 20 титли от Големия шлем поведе с 30-40, но не се възползва. Последва тайбрек, в който Федерер вече наложи превъзходството си – 7-6(2).

Милман предпочиташе да играе на форхенда на опонента си и се чувстваше много по-удобно, когато го прави. В същото време се възползваше и отлично от моментите, в които Маестрото рискува, за да избяга на по-удобния си удар и открива цялата си бекхенд страна. В третия сет австралиецът бе на доста добро ниво, но допусна пробив в самия край – 4-6.

Още в началото на четвъртата част Милман даде сериозна заявка, че ще създава все повече проблеми на бившия №1. Той задържа много високото си равнище на игра и въпреки че имаше проблеми с постоянството по отношение на първия си сервис, реализира единствения брейк – 4-3, след който бе непоклатим – 6-4.

В петия сет Федерер навакса ранен пробив – 2-2, а до края се задържа в резултата, но с все по-големи усилия. Всичко се реши в тайбрек до 10 точки, в който Милман продължи да е уверен и агресивен, а няколко феноменални минаващи удара му дадоха аванс от 8-4, след който връщане назад сякаш нямаше. Федерер обаче намери път към обрата и остави най-доброто за финал – 7-6(8).

Следващият съперник на Федерер е Мартон Фучович.