Надал e на четвъртфинал, Тийм ще опита да си отмъсти за финала на Ролан Гарос

US Open, 1/8-финал
Рафаел Надал – Николоз Басилашвили 6-3 6-3 6-7(6) 6-4

Рафаел Надал продължава защитата на титлата си в Ню Йорк, след като се класира за четвърфиналите на US Open. Миналогодишният шампион елиминира с 6-3 6-3 6-7(6) 6-4 Николоз Басилашвили, който създаде много проблеми на Матадора с опасния си бекхенд и агресията в играта си.

Началото бе спокойно, като и двамата взимаха уверено подаванията си. Това обаче се промени при 4-3 в полза на световния номер 1.

Грузинецът бе загубил само една точка на свой сервис до осмия гейм на мача, но две две непредизвикани грешки го поставиха в ситуация 15-30. Рафа надгради с уинър и стигна до първите два брейкбола в мача. Басилашвили спаси първия и пое контрол над разиграването при втория, но Матадора се защитаваше чудесно и в крайна сметка се стигна до нова грешка и пробив. Надал бе категоричен на свой начален удар 6-3.

Лошият период за 37-ия в света продължи и във втората част. Започна първото си подаване с две поредни двойни грешки и първият в схемата нямаше как да не се възползва от този подарък – ранен брейк на 15.

Впоследствие обаче Басилашвили отново стабилизира играта си и кратка загуба на концентрация от противника му му позволиха да поведе с 40-15 в четвъртия гейм от сета. Испанецът успя да се добере до дюс, но видяхме великолепен бекхенд уинър от ракетата на посрещащия и нова точка за пробив. Рафаел запази самообладание и се спаси и този път.

Последваха няколко бързи гейма, като до 5-3 сервиращите загубиха общо една точка. В деветия обаче Надал поведе с 40-15 и реализира втория си сетбол – 6-3 6-3.

Матадора натисна опонента си още в началото на третия сет, повеждайки с 1-0 и 40-0, но аутсайдерът продължи да се бори и се измъкна от трудната ситуация, спасявайки 5 брейкбола за 1-1.

Басилашвили набра инерция и при 30-30 в следващия гейм получи възможност да поведе в резултата, след като Рафа допусна непредизвикана грешка. Изпълни безупречен бекхенд ретур и пробивът бе факт.

Грузинецът не задържа дълго аванса си. Поведе с 30-15 в опит да го затвърди, но последваха две непредизвикани грешки и една двойна – 2-2.

В следващите минути двамата влязоха в ритъм на свой начален удар, не позволяваха посрещащият да стигне до кой знае какви възможности и се стигна до тайбрек.

Рафа поведе с 3-1, но Николоз върна минибрейка след разиграване, в което трябваше да пробяга на няколко пъти цялата дължина на корта, пласирайки мощни удари от сервис линията. При 3-3 водачът в ранглистата го изхвърли извън корта с ретур, след което насочи топката в другия ъгъл и отново поведе. Предимството на Матадора обаче бе заличено още в следващата точка, когато съперникът му изпълни поредния впечатляващ уинър от бекхенд.  Басилашвили дочака момента си и проби при 6-6, след което затвърди със сервис-мрежа и остана в мача – 6-3 6-3 6-7(6).

Подобно на предишните два, и четвъртият сет не започна по положителен начин за грузинеца. Бе пробит на 15, преди отново да влезе в ритъм. Агресията и рискът в играта му често се овенчаваха с успех, но и водеха до много грешки – до началото на четвъртата част той бе реализирал цели 42 уинъра, но също така бе допуснал внушителните 40 непредизвикани грешки.

Пропиля един брейкбол и спаси два, преди да се стигне до шестия гейм от сета. Няколко убийствени ретура и липса на първи сервис от Надал доведоха до 0-40, а точка по-късно и до равенство – 3-3.

Световният номер 1 реагира бързо и още в следващия гейм вдигна оборотите. Стигна до шанс за рибрейк, който материализира с фантастичен форхенд уинър от движение. До края на срещата не изгуби точка на свой начален удар и стигна до победа с 6-3 6-3 6-7(6) 6-4.

На четвърфиналите ще гледаме повторение на финала в Париж. Рафаел Надал ще се изправи срещу Доминик Тийм, който се наложи по впечатляващ начин над петия в света Кевин Андерсън със 7-5 6-2 7-6(2).